> O školi  > Projekti  > GLOBE
GLOBE

Zamisao o znanstveno obrazovnom programu GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) obznanio je na Dan planeta Zemlje 1994. godine tadašnji američki potpredsjednik Al Gore. Na isti je dan godinu dana kasnije, 22. travnja 1995. godine, program pokrenut u SAD-u, a vlade mnogih zemalja diljem svijeta tih su dana s američkim predstavnicima potpisale sporazume o provođenju programa GLOBE.

Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su pristupile ostvarivanju tog svjetskog programa (sporazum je potpisan 13. travnja 1995.). Glavni nositelj programa u Hrvatskoj je Ministarstvo prosvjete i športa, a supotpisnik sporazuma bila je Državna uprava za zaštitu prirode i okoliša (današnje Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja). Neposredna provedba povjerena je Zavodu za školstvo Republike Hrvatske (današnja Agencija za odgoj i obrazovanje).

Nakon 15 godina provedbe, u Hrvatskoj je u Program GLOBE uključena 141 škola pa smo po postotku uključenih škola među prvima u svijetu.

Program GLOBE predviđa redovita i kontinuirana učenička mjerenja i opažanja u neposrednom okolišu škole. Mjerenja i opažanja obavljaju se na području atmosfere, vode, tla i pokrova, a rezultati istraživanja se međusobno upotpunjuju i povezuju, čime se ostvaruje program cjelovitog praćenja stanja okoliša. Prikupljeni se rezultati unose u zajedničku bazu podataka na GLOBE serveru, koja je otvorena i preko interneta dostupna svim posjetiteljima na adresi www.globe.gov.

Osnovna škola Gvozd ove je godine po prvi puta uključena u GLOBE projekt. Samim uključivanjem u projekt organizirana je izrada meterološke stanice koja će biti smještena u neposrednoj blizini škole i biti će učenicima dostupna za svakodnevna mjerenja.

> O školi  > Projekti  > GLOBE