Povodom Svjetskog dana Crvenog križa održano je predavanje o povijesti, idejama i načelima Crvenog križa i Crvenog polumjeseca za učenike 3., 4., 5., 6., 7. i 8. razreda.
Ovogodišnji Svjetski dan Crvenog križa obilježava se pod sloganom «Mladi u pokretu». Polovica od 13 milijuna volontera Međunarodnog pokreta Crvenog križa su mladi ljudi koji imaju ključnu ulogu u promicanju solidarnosti i razvoju kulture mira i nenasilja.
PRAVILA IGRE...
1.Uvijek pomogni i sebi i drugima.
2.Uživaj u svakom trenutku, danu, mjesecu, godini…
3.Nađi vremena za zabavu, rad, razgovor, prijateljstvo, ljubav…
4.Pokaži što misliš i osjećaš.
5.Čini što hoćeš, ali pazi da ne povrijediš druge.
Nakon predavanja održana je i radionica na kojoj su učenici mogli vidjeti kako se pruža prva pomoć unesrećenima.
Crveni križ je najveća i najstarija svjetska humanitarna organizacija, prisutna sa svojim aktivnostima u skoro svim zemljama svijeta, te svojim humanitarnim idealima ujedinjuje milijune članova. U svakoj državi postoji samo jedan nacionalni Crveni križ (koji se dijeli na gradske i općinske organizacije itd.), a nacionalna društva ujedinjuju se u Međunarodnu federaciju Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.
Utemeljitelj Crvenog križa je Henry Dunant.
PRIČA KAŽE…
Nedaleko od Solferina, malenog mjesta na sjeveru Italije, sukobile su se 1859. godine austrijske vojne jedinice s francusko-talijanskom vojskom. Krvava bitka koja je trajala 15 sati ostavila je za sobom 40 000 ranjenih koji su umirali na bojnom polju.
Mladi trgovac iz Ženeve koji se zatekao u blizini bojnog polja, bio je svjedok strahovitog prizora. Zvao se Henry Dunant, imao je 31 godinu i bio vođen iznenadnim nagonom da pruži pomoć svima u nevolji. Ali vidjevši nevjerojatan broj ranjenika koji su se nalazili oko njega, vrlo je brzo ustanovio da je on sam nemoćan i da neće moći mnogo učiniti za njih. Tada spontano pokušava naći volontere među civilnim stanovništvom Solferina koji su se u početku pokazali vrlo nevoljnim. Henry Dunant im tada povika „Tuttti fratelli!“-„Svi smo braća!“ Svojim gromkim pozivom uspio je slomiti otpor i otvoriti srca tih muškaraca i žena. Ranjenici su odvedeni daleko od bojnog polja, u crkve i privatne kuće, gdje im je stanovništvo svim srcem pružilo pomoć. Neumoran, Henry Dunant brinuo se 3 dana i 3 noći o ranjenicima. Donosio je vodu onima koji su imali groznicu, tješio je umiruće, obećavajući da će njihovoj obitelji prenijeti posljednju poruku. Nalazi vremena i da ohrabri druge dobrovoljce da pomognu. Ti dobrovoljci bili su puni dobre volje, ali nisu bili u mogućnosti pružiti odgovarajuću pomoć, jer im je nedostajalo znanja i potrebne obuka.
Henry Dunant je shvatio: da se u Solferinu tada našao veliki broj dobrovoljaca koji su imali dobru medicinsku obuku, koliko je nepotrebnih patnji moglo biti izbjegnuto? Koliko mladih obećavajućih života je moglo biti spašeno? Shvatio je da treba stvoriti međunarodno društvo za pomoć, koje bi se temeljilo na ugovoru i koje bi pravno obvezivalo države. Tri godine nakon tih događaja počeo je Henry Dunant pisati knjigu „Sjećanje na Solferino“ u kojoj je jasno iznio svoje ideje. Traži da bude potpisana međunarodna konvencija koja će osigurati zaštitu civila žrtava rata i da budu stvorena, u svim zemljama, društva za pružanje pomoći koja će biti zasnovana na principu nepristranosti i koja će okupiti dobrovoljce obučene u pružanju pomoći ranjenicima.
Knjigu objavljuje o svom trošku u 400 primjeraka i šalje je važnim osobama i svojim prijateljima. General Guillaume-Henri Dufour i pravnik Gustave Moynier, koji su pročitali njegovu knjigu, smatraju da su njegove ideje i planovi ostvarivi te stupaju u kontakt s njim.
1863. godine ženevsko „Društvo javne koristi“ osniva odbor koji treba ispitati Dunatove ideje. Odbor čine, osim Moyniera, Dunanta i Dufoura, i ratni kirurg Louis Appia i liječnik Théodore Maunoir. Ova petorica prvi se put sastaju i ustanovljuju već tada „Međunarodni odbor za pomoć ranjenicima“.“Odbor petorice“ kratko nakon toga počinje širiti svoje ideje u svijetu. Dunantova vizija postaje stvarnost, rođena je svjetska organizacija Crveni križ.
Skup usvaja kao znak zaštite i raspoznavanja crveni križ na bijelom polju, obrnuto od boja švicarske zastave.
Sedam temeljnih načela čine bit Pokreta
•Humanost
•Nepristranost
•Neutralnost
•Neovisnost
•Dobrovoljnost
•Jedinstvo
•Univerzalnost
Misija Hrvatskog Crvenog križa je:
•sprječavati i olakšavati ljudsku patnju ma gdje ona bila,
•štititi život i zdravlje te osigurati poštivanja ljudskog bića, osobito u vrijeme oružanog sukoba i ostalih izvanrednih stanja,
•raditi na sprječavanju bolesti i unapređenju zdravlja i socijalne zaštite,
poticati dobrovoljnost i stalnu spremnost članova društva da pruže pomoć te da potiču opći osjećaj solidarnosti prema svima kojima je potrebna njegova zaštita i pomoć.
Što mladi mogu raditi unutar CK?
•DISEMINACIJA – širenje znanja o povijesti, idejama i načelima CK
•RAZVIJANJE PRIJATELJSTVA – dopisivanje, posjećivanje
•ZAŠTITA I UNAPREĐIVANJE ZDRAVLJA – prevencija AIDS-a i ovisnosti, pružanje prve pomoći, animacija za dragovoljno davanje krvi
•POMOĆI ZAJEDNICI – akcije solidarnosti, dobrosusjedska pomoć, zaštita okoliša, zaštita od mina.