Dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Unknown , 27. 1. 2020.

„Kako je divno to da nitko ne mora čekati ni trenutak

da bi počeo svijet činiti boljim.“

Anna Frank

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. Ovaj se Dan obilježava diljem Europe upravo 27. siječnja na datum kada je 1945. Crvena armija oslobodila 7 500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj.

Tim povodom donosimo vam nekoliko citata Anne Frank, simbola borbe ne samo protiv nacizma, nego i protiv nečovječnosti u svakom obliku. Anne Frank bila je djevojčica kada je pisala svoj dnevnik i kratke priče, ali njene riječi i misli pokazuju izuzetnu zrelost i pamet. Anne je pisala o životu, ljubavi, dobroti, a i u najtežim trenucima nije izgubila pozitivan i optimističan duh. Danas, sjećamo se njenih citata i riječi koje ne blijede, štoviše kako vrijeme prolazi zvuče sve snažnije i mudrije. Riječi protiv kojih svako zlo gubi bitku.

„Zbilja je čudo da nisam odustala od svih svojih ideala jer se čine tako apsurdnima i nemogućima za ostvariti. Ipak, ne odustajem od njih jer, unatoč svemu, i dalje vjerujem da su ljudi dobri.“

„Ljudi ti mogu reći da začepiš, ali to te ne sprečava u tome da imaš vlastito mišljenje.“

„Veličina čovjeka ne leži u bogatstvu i moći, nego u karakteru i dobroti. Ljudi su samo ljudi, svi imaju mane i nedostatke, ali svi se rodimo dobri.“

„Svatko tko je sretan činit će i druge sretnima.“

„Tamo gdje postoji nada, postoji i život. Ona nas puni svježom hrabrošću i ponovno nas čini jakima.“

„Svi živimo sa željom da budemo sretni. Naši životu su svi različiti, a opet isti.“

„Ne želim živjeti uzalud, kao većina ljudi. Želim biti korisna i donositi zadovoljstvo svim ljudima, čak i onima koje nikada nisam upoznala. Želim nastaviti živjeti i nakon smrti!“

Anne je pisala dnevnik gotovo svaki dan dok ljudi iz skrovišta nisu izdani i uhićeni te deportirani u tranzitni logor Westerbork, a kasnije i u Auschwitz. Anne umire u koncentracijskom logoru Bergen-Belsenu u veljači 1945., dva mjeseca prije oslobođenja.

Iz njezina dnevnika možemo vidjeti kako se nosila sa stalnim strahom i ljutnjom, što joj je pružalo utjehu, ali i donosilo radost.

Nakon rata Annin otac Otto Frank dobio je dnevnik i kad ga je pročitao iznenadio se zbog dubokoumnih misli koje je Anne u dnevnik zapisala. Odlučio je ostvariti Annin san da njen dnevnik bude objavljen kao knjiga.

Anne Frank jedna je od milijun i pol židovske djece koju su tijekom Drugoga svjetskog rata ubili nacisti. Zbog svog je podrijetla Anne živjela samo 15 godina. Mi živimo u drugom vremenu i razlike su ogromne, no neovisno o tome mnogi su i dalje diskriminirani zbog onoga što jesu ili kako izgledaju. Ljudi i dalje isključuju druge zbog različitosti. Diskriminacija je i dalje svakodnevna pojava u cijelom svijetu. Zašto su ljudi diskriminirani?Zašto samo ne možemo postojati, a da ne sputavamo druge? Nismo li svi rođeni jednaki?

Najčešće stereotipi i predrasude dovode do diskriminacije. Ne smijemo zaboraviti da iako smo različiti imamo i mnoge sličnosti. Uvažavanje razlika je uvjet za izgradnju mira, sigurnosti i za napredak.

Igra Različito i slično.

Učenici su koristeći se rječnikom, enciklopedijama i leksikonima, u knjižnici i online, pronašli značenje riječi diskriminacija, zločin protiv čovječnosti, čovječan, tolerancija.

Svaki čovjek ima odgovornost i slobodu izbora. Bitno je što će učiniti.