Međunarodni dan djeteta

Autor: Unknown , 20. 11. 2017.

Djeca preuzimaju!

Svaki 20. studeni se obilježava kao Međunarodni dan djeteta i rođendan UN-ove Konvencije o pravima djeteta. Tim će povodom djeca širom svijeta „preuzeti” ključne uloge u obrazovanju, medijima, politici, poslovanju, sportu i zabavi kako bi pomogla u spašavanju dječjih života, borbi za njihova prava i ostvarivanju njihova potencijala.

UNICEF poziva djecu širom svijeta da se priključe inicijativi “Djeca preuzimaju” i da javno progovore o problemima  s kojima se suočavaju oni ili njihovi vršnjaci širom svijeta.

Učenici su pogledali UNICEF-ove promo filmove "Djeca preuzimaju". Napisali su svoje prijedloge što bi trebali promijeniti u školskoj knjižnici. Evo nekih prijedloga:

"Ja želim u knjižnici slušati pjesme."

"Ja bih želio da sve radimo putem moderne tehnologije. Igrali bi se i čitali knjige putem tableta i mobitela."

"Voljela bih da imamo više igračaka u knjižnici."

"Bilo bi super da u knjižnici pričamo i zabavljamo se."

"Ja bih da u knjižnici ima puno više knjiga kojih nema o dinosaurima i autima."

"Ja želim da u knjižnici imamo tableta i da igramo igrice."

"Ja bih da u knjižnici imamo više radionica i da izrađujemo igračke ili nešto od papira."

Neke od prijedloga smo prihvatili i ostvarili isti dan. Slušali smo glazbu, igrali se, pričali i izradili plakat kako ne bi zaboravili prava i odgovronosti djece u knjižnici.

Tražite informacije! Djeca imaju pravo tražiti odgovore na pitanja koja su im važna, a odrasli su im dužni odgovoriti. Nemojte šutjeti o svojim problemima! Obratite se za pomoć najbližim odraslima jer imate pravo na zaštitu.

Međunarodni dan djeteta obilježava se s ciljem boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece.

“U donošenju odluka koje utječu na djecu iskustva odraslih i iskustva djece međusobno se nadopunjuju – dok mi odrasli imamo više životnog iskustva, samo djeca znaju kako je to biti dijete danas i ovdje. Zato je iznimno važno stvarati poticajno okruženje u kojem će odrasli i djeca zajedno promišljati i odlučivati. Uvažavajući djecu i njihov pogled na svijet, poučavamo ih poštovanju svih ljudskih bića i preuzimanju odgovornosti za vlastite odluke i postupke. Kada im pružimo priliku da nam se pridruže u odlučivanju, djeca uče o važnosti brige za druge i korištenju moći na dobrobit svih. Stoga sam uvjerena da će s napretkom u ostvarivanju prava na participaciju djece naše društvo postati potpunije i bogatije u svakom smislu te riječi”, poručila je povodom Međunarodnog dana djeteta predstojnica UNICEF-ova ureda za Hrvatsku Valentina Otmačić.