Listopad slavi školske knjižnice

Autor: Unknown , 31. 10. 2017.

„Povezivanje zajednica i kultura“

Projekt razmjene straničnika

Hrvatska - Rhode Island

Međunarodni mjesec školskih knjižnica daje priliku knjižničarima diljem svijeta kako bi promovirali školske knjižnice tijekom cijelog mjeseca. U listopadu tako mogu pokazati sve što njihove školske knjižnice čini fantastičnima. U knjižnici su održani nastavni sati za učenike razredne i predmetne nastave na kojima su upoznati sa školskom knjižnicom, knjižnom građom, dječjim časopisima, stručnim časopisima, organizacijom i poslovanjem školske knjižnice, online katalozima, tipovima knjižnica, sustavom i ulogom pojedinih vrsta knjižnica.

Učenici prvog razreda postali su članovi školske knjižnice i dobili su članske iskaznice.

Pogledali su i crtani film u kojem Pepa Pig odlazi u knjižnicu posuditi knjige.

Tema ovogodišnjega Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica je „Povezivanje zajednica i kultura“ i temelji se na temi godišnje konferencije Međunarodne udruge školskih knjižničara „Učenje bez granica“. U skladu s time, ove se godine Međunarodni mjesec školskih knjižnica usredotočuje na povezivanje zajednica i kultura cijelog svijeta koje dijele ljubav prema školskim knjižnicama demonstrirajući pregršt zanimljivih aktivnosti svojih knjižnica. Naša školska knjižnica i ove godine uključena je u Projekt razmjene straničnika (Bookmark Exchange Project). Za partner školu dobili smo Rocky Hill School,  Rhode Island, SAD. Učenici 3. razreda, zajedno sa svojom učiteljicom, knjižničarkom i učiteljicom engleskog jezika izradili su straničnike u obliku kravate kako bi obilježili Dan kravate u našoj školi, ali  i kako bi upoznali učenike u Americi s činjenicom da je Hrvatska domovina kravate. Preporučili smo im da na stranicama Međunarodne dječje digitalne knjižnice potraže i pročitaju knjigu Božidara Prosenjaka Priča o kravati/The Cravat Story.

Kako je cilj ovoga projekta upoznati učenike iz druge zemlje, upoznati školu drugačiju od naše, a istovremeno promovirati svoju školu i domovinu, izradili smo PP prezentaciju o školi i mjestu u kojem živimo, prikupili smo prospekte Hrvatske turističke zajednice i poslali smo im web adresu naše škole. Ponosni smo što učenicima u Americi možemo predstaviti našu najpoznatiju spisateljicu za djecu „hrvatskog Andersena“ Ivanu Brlić Mažuranić, dok su oni nama preporučili da pročitamo knjige Jeffa Kinneyja, američkog pisca koji je osvojio mališane diljem svijeta  zahvaljujući svojoj seriji knjiga o dječaku Gregu. I dok smo čitali Gregove dnevnike, bestselere s top-liste New York Timesa, stigli su  straničnici iz Rhode Islanda.

Projekt razmjene straničnika  jednostavan je i zabavan način stvaranje novih prijateljstava diljem cijelog svijeta. Uključite se!