Mjesec hrvatske knjige 2017.

Autor: Unknown , 15. 11. 2017.

"Sve na jednom mjestu!"

Mjesec hrvatske knjige, manifestacija koja  promiče knjigu i čitanje, održava se od 15. listopada do 15. studenoga svake godine. Ovogodišnja tema je enciklopedistika. Enciklopedika ili enciklopedistika stručna je djelatnost i znanstvena disciplina koja se bavi prikupljanjem, odabirom i predstavljanjem znanja u obliku enciklopedija kako bi ono bilo lako dostupno širemu krugu ljudi. Enciklopedička djela pripadaju među referentna djela, tj. priručnike. Za razliku od primarnih izvora informacija, kakvi su npr. znanstveni članci, enciklopedička djela sadrže odabrane, vrednovane, sažete i prikladno predstavljene informacije. Iako je geslo “Sve na jednom mjestu!” ne smijemo zaboraviti da znanje ne možemo staviti unutar okvira jer se ono  konstantno mijenja, proširuje se i produbljuje, dolazimo do novih otkrića i spoznaja.

U okviru Mjeseca hrvatske knjige u školskoj knjižnici Gvozd organiziran je online Nacionalni kviz za poticanje čitanja s učenicima predmetne nastave. Naziv ovogodišnjeg kviza bio je  „Čitanje ne dolazi u pitanje“. Kako bi točno riješili kviz učenici su pročitali knjige Mali ratnik Tihomira Horvata, Pošalji mi poruku Sanje  Pilić i Milijunaši Maje Brajko-Livaković, te koristili online izvore Hrvatsku enciklopediju, Proleksis enciklopediju, Istarsku enciklopediju, Hrvatski biografski leksikon, Hrvatski obiteljski leksikon i Filmski leksikon.

Svi točno riješeni kvizovi omogućuju učenicima da budu uključeni u sljedeći krug izvlačenja pobjednika. Iz svake knjižnice, školske ili narodne, izvlači se jedan pobjednik. Popis pobjednika objavljen je na web stranici Knjižnice grada Zagreba, a na njemu se našla i naša učenica Aleksandra Sučević.

Na završnoj svečanosti koja se održala 15. studenoga 2017. godine  u prostoru Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu izvučena je pobjednica Nacionalnog kviza za poticanje čitanja Ramona Mikolić iz Slatine.