Svjetski dan ljubaznosti

Autor: Unknown , 13. 11. 2017.

Ljubaznost je podjednako važna

onima koji je primaju i onima koji je pružaju!

Dana 13. studenog 1998. godine u Tokyju je, na inicijativu Svjetskog pokreta za ljubaznost, održana konferencija o ljubaznosti. Tom prilikom donijeta je posebna deklaracija koja među ostalim govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti.

Naglašavajući važnost te deklaracije, upravo je taj datum odabran kao Svjetski dan ljubaznosti i obilježava se u cijelome svijetu. Svjetski dan ljubaznosti je prilika da razmislimo o svojim dosadašnjim postupcima, postavljajući se iznad teritorijalnih, kulturoloških ili religijskih granica te da shvatimo da smo dio globalnog društva jer nismo niti bolji niti lošiji od pripadnika drugih kultura, rasa ili religija.

Povodom obilježavanja Dana ljubaznosti u školskoj knjižnici je održana radionica Mala škola bontona. Učenici su gledajući prezentaciju upoznati s pravilima lijepog ponašanja.

Pristojno se ponašamo kada  svaki dan koristimo čarobne riječi hvala, molim i izvoli.

Kad pogriješiš, ispričaj se. Isprika je važna jer pomaže u rješavanju nesporazuma slučajnog ili namjernog. Prikladna isprika zahtjeva da se osoba kojoj se želite ispričati pogleda u oči i kaže oprosti/oprostite. Tonom koji bi trebao zvučati iskreno jer nema smisla ispričati se tonom koji poziva na novi sukob.

Prihvaćanje isprike važno je koliko i davanje isprike. Osoba kojoj se netko ispriča trebala bi odgovorom dati do znanja da je isprika prihvaćena: “U redu.”  ili  “Prihvaćam ispriku.”.

Pogledali su i kratki film o bontonu u školi koji su snimili učenici jedne osnovne škole. Glumeći različite uloge uvježbavali su kulturno ponašanje  kod kuće, na ulici, u školi, u prometu i prirodi.

Na maloj školi bontona naučili su:

• Budi pažljiv, brižan i obziran prema drugima i bit ćeš mnogo sretniji, a sretniji će biti i drugi.
  • Ako se lijepo ponašaš prema drugima, oni će se ljepše odnositi prema tebi.
  • Budu li drugi zadovoljni tobom i sam ćeš biti zadovoljan sobom.

Riječi imaju značenje. Riječi bole, vrijeđaju, udaraju, grizu, bodu, napadaju, uništavaju, ruše… Zato promisli prije nego izgovoriš!

I za kraj nekoliko mudrih izreka:

Ljubaznost je podjednako važna onima koji je primaju i onima koji je pružaju.

Ljubaznost vas čini najljepšom osobom na svijetu bez obzira kako izgledate.

Ljubaznost je najplemenitije oružje kojim možete osvojiti svijet.

"Ljubaznost je jezik kojeg gluhonijemi čuju, a slijepi ga mogu vidjeti."

M. Twain