Izložba knjiga o psima

Autor: Unknown , 4. 10. 2017.

Obilježavanje Međunarodnog dana zaštite životinja

sudjelovanjem u kampanji

"Svojem psu možeš reći sve... osim zbogom!"

Učenici petog razreda u sklopu sata razrednika posjetili su školsku knjižnicu i kroz različite aktivnosti provjerili jesu li spremni biti odgovorni vlasnici životinja.

Prva aktivnost bila je  ispunili upitnik i doznati jesu li doista spremni  nabaviti psa i brinuti se o njemu. Zatim su pogledali prezentaciju, izrađenu prema uputama Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE), sa savjetima kako udovoljiti svim potrebama svog psa uz istovremeno poštovanje ljudi i drugih životinja u njegovu okruženju. Učenici su zapamtili da odgovoran vlasnik mora označiti psa mikročipom, ne smije dopustiti da se pas razmnožava bez kontrole, te da psa mora redovito cijepiti i voditi kod veterinara. Vlasnik je dužan dobro se brinuti o svom psu zadovoljavajući njegove osnovne potrebe kako pas ne bi  razvio agresivno ponašanje zbog zapostavljanja, gladi ili pretjeranog kažnjavanja. I najvažnije, odgovoran vlasnik nikad ne odustaje od svog psa. Ako mu pas postane prevelik teret on ga neće napustiti već će se pobrinuti da mu pronađe novi dom. Rješavajući kviz učenici su provjerili koliko se odgovorno brinu za svoje pse.

Izložba knjiga o psima organizirana je za sve učenike koji žele samostalno istražiti i naučiti više o psećoj komunikaciji i ponašanju. Knjige savjetima pomažu vlasnicima pasa u stvaranju ravnoteže i granica te kvalitetnijem suživotu čovjeka i psa. A za sve one koji svoje slobodno vrijeme žele provesti uživajući u čitanju klasika tu su Dama i skitnica, Lijo i Lujo i 101 Dalmatiner iz kolekcije Disneyjevih klasika. Izloženo je i hrvatsko izdanje jedne od najpoznatijih i najnagrađivanijih knjiga za djecu „Lassie se vraća kući“. Dirljiva je to priča o ljubavi i vjernosti između psa i čovjeka koja je poslužila kao predložak za snimanje mnogobrojnih filmova i serija. Sunce za Vučka, Božidara Prosenjaka, slikovnica je namijenjena učenicima nižih razreda. Priča je to o psu Vučku koji je napušten kao štene. Bio je gladan, sam i žalostan. Najviše od svega nedostajala su mu ljudske ruke da ga pomiluju pa bi opet bio sretan. No, kao i u svakoj pravoj priči i ova naravno, ima sretan završetak. Vučka posvoji jedna obitelj te sunce ponovo zasja u njegovom životu.

Za one nešto starije učenike je roman Don od Tromeđe. Višnja Strahuljak ispričala je fascinantnu priču o suživotu čovjeka i psa, s glavni likom psom, rasnim  šarplaninskim ovčarom koji je osvojio brojne nagrade na raznim natjecanjima i izložbama pasa i kojeg svi vole zbog njegove ljepote, dobrote i osjećaja pravednosti koju je iskazivao prema psima i ljudima. Posebna zanimljivost ove emotivne i dinamične priče je to da ju djelomice priča sam pas jer on misli i osjeća, te nastoji razumjeti svoje gospodare i njihovo ponašanje. Dok knjiga Zov divljine Jacka Londona priča o psima koji nisu antropomorfni, ne razmišljaju kao ljudi, ne postupaju kao ljudi, ne govore ljudskim jezikom. Prije bi se reklo da London pokušava razmišljati poput psa kako bi pronašao iskonsku vezu još davno dok su  ljudski i vučji preci bili jedno s prirodom.

Na izložbi su se mogle pronaći i nagrađene knjige hrvatskih autora kao što je roman Nene Lončar Bio sam pas i opet sam. Duhovit, ironičan roman o potrazi jednog psa lutalice za "svojim čovjekom". Pas Van Dog priča nam o svom teškom pasjem životu. Van Dog je sreo čovjeka "broj jedan", Bartola. Sreća mu se konačno osmjehnula, no kratko. Bartol ga je ostavio, iznenada i vrlo ružno. Njegova potraga za "dvonogom" se nastavila. Bio je osamljen, tužan i jadan. Žalosno je utvrdio da, "iako neki imaju dvije noge, dvije ruke i mogu mnogo govoriti, neki od njih su ljudi, a neki samo tako izgledaju". I baš tada dogodilo se čudo! Takvo da nije mogao vjerovati! Dvoje "dvonogih" mu se smilovalo. Konačno je imao svoj dom. Van Dog je opet bio u stanju vjerovati ljudima. Nagrađena knjiga Melite Rundek, Psima ulaz zabranjen, priča je o dječaku Tomici, psu Tomu Sawyeru, knjižničarki Mariji, piscu i knjizi. Knjiga je čarolija, poručuje autorica, knjiga je zemlja slova - zemlja snova. Stoga pronađite vremena i zajedno sa svojim ljubimcem pročitajte neku od preporučenih knjiga.