Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u RH

Autor: Unknown , 22. 5. 2017.

Biološka raznolikost i održivi turizam

Svake se godine 22. svibnja obilježava Međunarodni dan biološke raznolikosti, a Republika Hrvatska isti dan slavi i Dan zaštite prirode.

Hrvatska je po biološkoj raznolikosti jedna od najbogatijih europskih zemalja. Unatoč visokoj vrijednosti prirode u Hrvatskoj mnoge njezine sastavnice izrazito su ugrožene. Crveni popis ugroženih vrsta među analiziranim biljnim i životinjskim skupinama navodi 1131 ugroženu svojtu.

Učenici slikaju zaštićene biljke i životinje u zavičaju.

Zbog čovjekova djelovanja stanje biološke raznolikosti u zadnjih nekoliko desetljeća drastično se pogoršalo. Brzina izumiranja vrsta veća je nego ikad, čak 1000 puta veća od prirodne stope. Razlozi takvog stanja su prekomjerno uništavanje prirodnih dobara, unos stranih (alohtonih) vrsta, gubitak i fragmentacija staništa, poljoprivredne djelatnosti, onečišćenje okoliša, globalne klimatske promjene i dr.

Zaštitom prirodnih staništa, divlje flore i faune, kontroliranim unosom stranih vrsta, vraćajući se tradicionalnim poljoprivrednim djelatnostima, sprječavanjem onečišćenja okoliša, sudjelovanjem u borbi protiv klimatskih promjena doprinosimo očuvanju biološke raznolikosti. Zaštićena priroda zanimljiva je turistima, a istovremeno i izvor zarade.