Mjesec hrvatske knjige 2016.

Autor: Unknown , 15. 10. 2016.

Tema: "Čitam sto na sat"

U subotu, 15. listopada, počinje Mjesec hrvatske knjige. Pozivamo sve učenike da sudjeluju u on-line Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja. Naslov i tema kviza u 2016. godini je "Čitam sto na sat". Za ovaj kviz potrebno je pročitati knjige:

SJEŽANA BABIĆ VIŠNJIĆ: Krugovi na vodi
MIRO GAVRAN: Ljeto za pamćenje
NENA LONČAR: Bio sam pas i opet sam

U romanima Snježane Babić-Višnjić nema nepremostive razlike između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Prijateljstvo i ljubav ne znaju ni za kakve granice, pa čak ni one vremenske i prostorne. Rijeka će kao vremenski portal povezati neobičnu djevojčicu Janu čija je majka proglašena vješticom davne 1753. godine i jednog sasvim običnog dječaka koji se dosađuje pred kompjuterom. Ova priča opčinila je sve članove žirija „Nagrade Grigor Vitez“ za 2015. godinu svojom toplinom i prirodnošću odnosa koji se razvija od prvobitnog međusobnog nepovjerenja i straha, pa sve do velikog prijateljstva, ali i rastanka. Nagrađena je prvom nagradom za književni tekst za djecu.

Duhovit, ironičan roman o potrazi jednog psa lutalice za "svojim čovjekom". Pas Van Dog priča nam o svom teškom pasjem životu. Da nam bude što razumljiviji, Pepa Puh (autoričin pseudonim) prevela ga je s psećega jezika. Van Dog je u svojoj potrazi oprezan, trudi se ničime ne isticati jer ako bi previše skretao pozornost na sebe, ljudi bi shvatili da nema svog čovjeka i mogli bi mu svašta učiniti.Ima jednog prijatelja, što mu je dosta. A onda je sreo čovjeka "broj jedan", Bartola. Sreća mu se konačno osmjehnula, no kratko. Bartol ga je ostavio, iznenada i vrlo ružno. Njegova potraga za "dvonogom" se nastavila. Bio je osamljen, tužan i jadan. Žalosno je utvrdio da, "iako neki imaju dvije noge, dvije ruke i mogu mnogo govoriti, neki od njih su ljudi, a neki samo tako izgledaju". Nakratko je imao i čovjeka "broj dva". Poslije njega se pojavio se "treća sreća". Taj čovjek bio je sve, samo ne sreća. Van Dog je upao u novu noćnu moru i jedva se iz nje iščupao. I baš tada dogodilo se čudo! Takvo da nije mogao vjerovati! Dvoje "dvonogih" mu se smilovalo. Konačno je imao svoj dom. Van Dog je opet bio u stanju vjerovati ljudima.

Duhovit i zabavan roman koji započinje odlukom dječaka Luke da napiše roman o svojoj obitelji. Djed ga je molio da njega izuzme jer nije želio da se otkrije što on misli o susjedima, prijateljima, rođacima. Ni mami se ideja nije svidjela jer je smatrala da nisu obitelj koja bi mogla podnijeti umjetnika. I tatina primjedba ga je zaboljela... Poslije djedove četrdeset pete obljetnice mature, roman se počeo sam od sebe ispisivati. Nizali su se događaji u kojima je djed bio glavni lik. Što se to djedu dogodilo? Ljubav! Luki je bila dodijeljena uloga špijuna, no nije dugo izdržao u svojoj ulozi. Nije ni bilo potrebno. I on se zaljubio.

« Listopad 2024 »