Obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige 2015.

Autor: Unknown , 12. 11. 2015.

Tehnologije zasnovane na svjetlu

su revolucionarne

Mjesec hrvatske knjige je manifestacija koja se obilježava svake godine od 15. listopada do 15. studenoga.  U  knjižnicama diljem Hrvatske održavaju se različite aktivnosti  kojima se nastoji poticati čitanje. Svake godine čitaju se naslovi u skladu sa središnjom temom koja se iz godine u godinu mijenja. Ovogodišnja tema Mjeseca hrvatske knjige vezana je uz odluku Opće skupštine UN-a koja je 2015. godinu proglasila  Međunarodnom godinom svjetlosti i tehnologija zasnovanih na svjetlu.

Mjesec hrvatske knjige obilježili smo nizom aktivnosti:

Učenici 1. i 2. razreda posjetili su Knjižnicu i čitaonicu Gvozd i naučili od kud nam dolazi svjetlost, zašto nam je važna i kako je koristimo u svakodnevnom životu.

Učenici su uživali slušajući priče (Grigor Vitez: Priča o suncu, Ogledalce), basne (Ezop: Vjetar i sunce), pjesme (Jadranka Čunčić-Bandov: Sretan lampa) i zagonetke (Vladimir Halovanić: Sjena).

Učenici 4. razreda upoznati su s uređajima čiji se rad temelji na svjetlosti i kako ih svakodnevno koristimo u obrazovanju da bi došli do informacija (e-knjige, e-rječnici, e-pravopis).

Učenici 7. i 8. razreda upoznati su s važnošću tehnologija zasnovanih na svjetlu za promicanje održivog razvoja i pronalaženje rješenja za globalne izazove u energiji, obrazovanju, poljoprivredi i zdravlju. Zajedno s učiteljicom fizike napravili su nekoliko pokusa vezanih uz svojstva svjetlosti, a zatim su rješavali Nacionalni kviz za poticanje čitanja.

"Svjetlost ima vitalnu ulogu u našem svakodnevnom životu te je važno znanstveno multidisciplinarno područje u znanosti 21. stoljeća. Revolucionarna je za medicinu, otvorila je put međunarodnoj komunikaciji putem interneta te je i dalje u središtu povezivanja kulturnih, ekonomskih i političkih aspekata modernog društva."