Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača 2015.

Autor: Unknown , 16. 9. 2015.

"Ovaj planet je sve što imamo. I skoro smo ga uništili.

Nema plana B. I nema planeta B."

Uoči 16. rujna, Međunarodnog dana zaštite ozonskog omotača, sa svih strana svijeta čuju se pozivi za očuvanje napretka na iscjeljivanju, a ove se godine dan simbolično naziva '30 godina zajedničkog liječenja ozonskog omotača', točnije 30 godina od Bečke konvencije o zaštiti ozonskog omotača.

Prema studiji, koja je 2014. godine izrađena prema naruđbi Ujedinjenih naroda, ozonski omotač pokazuje znakove zadebljanja, nakon što su godinama uočavani samo znakovi dodatnih oštećivanja. Osim toga ozonska rupa, zabilježena na Antartici prestala je rasti svake godine.

'Ovaj planet je sve što imamo. I skoro smo ga uništili. Osim ako ga nećemo očistiti, suočit ćemo se s katastrofom. Nema plana B. I nema planeta B. Život je procvjetao na ovom planetu. Istražujemo druge planete kako bi otkrili je li na njima moguć život. Želimo li se skrasiti na nekom od njih i također ga uništiti našom pohlepom i ratovima. Odgovor je u nama, u našoj svijesti, to nikada nismo istražili. Previše smo zauzeti opstankom u ovoj ludoj utrci da bismo istražili taj neograničeni prostor. Postanimo toga svjesni, to nas može zaštititi i očuvati naš planet.

Opasne i smrtonosne situacije koje dovode do zagađivanja, klimatskih promjena, uništavanja ekosustava, nestašice vode, uništavanja ozonskog omotača, prenapučenosti, kiselih kiša i energetskih kriza, samo su neki od problema koji se spominju na međunarodnim konvencijama i skupovima. Ali odgovor je na individualnoj razini. Svakim pojedinačnim aktom brige za prirodu izazivamo pozitivnu lančanu reakciju', napisao je u svojoj kolumni novinar Swami Anand Kul Bhushan iz Indije.

Možda je krajnje vrijeme da ga poslušamo.

Izvor: dnevnik.hr

Čitajući strip Ozzy Ozone naučili smo kako možemo pridonijeti zaštititi ozonskog omotača.