Svjetski dan voda

Autor: Unknown , 22. 3. 2013.

"Voda je osnova života."

Sve životinje i biljke sastoje se od vode:

ribe od 75% vode,

meduze od 99 %,

krumpir od 76 %,

jabuke od 85,

rajčice od 90%,

krastavci od 95,

lubenice od 96 %.

Čovjek se također sastoji od vode, 86 % vode ima u tijelu  bebe i do 50 % kod starijih ljudi.

Oko 70% površine Zemlje prekriveno je vodom.

• 97% morska voda

• 3%  slatka voda

- 2% zamrznuto

- 1% tekuća voda  od koje je samo 0,25% PITKA VODA!

Nedostatak vode znači nesigurnost proizvodnje hrane, siromaštvo, glad i širenje zaraznih bolesti, ali predstavlja i odličnu priliku za zaradu transnacionalnih kompanija koje se bave vodom.

KAKO OČUVATI PITKU VODU?

1. Umjesto pranja posuđa pod tekućim mlazom vode, koristite se perilicom za pranje posuđa.

2. Ako posuđe perete u sudoperu, napunite ga vodom, a ispirite pod tekućim mlazom.

3. Obratite pozornost na štedljivo korištenje sredstava za pranje posuđa.

4. Nastojte uključivati perilicu posuđa kada je puna (ne uključujte je kad je poluprazna).

5. Hladite vodu u hladnjaku (ne čekajte da teče nad sudoperom).

6. Zatvarajte vodu dok perete ruke ili zube, tako dnevno po osobi možete uštedjeti i do pet litara vode.

7. Ugradite aeratore na slavine. Ugradnjom aeratora (perlatora) na sve slavine značajno štedite vodu – godišnje na jednom umivaoniku uštedite više od devet litara po osobi.

8. Ugradite vodokotlić s dvojnim ispustom vode ili u postojeći stavite npr. plastičnu bocu od 1,5 ili 2 litre napunjenu vodom – time ćete svakim punjenjem vodokotlića uštedjeti 1,5 odnosno 2 litre pitke vode.

9. Izolirajte dovodne cijevi tople vode – uštedjet ćete na vremenu i energiji za zagrijavanje.

10. Zamijenite brtve na slavinama iz kojih kaplje voda.

11. Omekšavajte vodu ako je tvrda. Time održavate vodne sustave čistima od kamenca, a uređaji koji se koriste vodom postaju trajniji i rasipaju manje energije.

12. Koristite kišnicu za zalijevanje vrta ispred tvrtke.

13. Kemikalije za čišćenje začepljenih odvodnih cijevi posebno su agresivne. Njima se nećete morati koristiti ako imate na umu da zahodska školjka nije kanta za otpatke i ako u nju ne bacate ostatke hrane, kemikalije, lijekove, opuške.