Sat za planet Zemlju

Autor: Unknown , 19. 3. 2013.

UGASITE SVJETLA!

23.3.  (subota)

Sat za planet Zemlju

(engl. Earth Hour, dosl. Zemljin sat),

globalni događaj koji organizira WWF (hrv. Svjetski fond za prirodu), a održava se posljednju subotu u ožujku svake godine, pozivajući domaćinstva i tvrtke na gašenje njihovih svjetala i ostalih električnih uređaja na jedan sat radi podizanja svijesti o potrebi poduzimanja akcije oko klimatskih promjena.

Bit akcije "Sat za planet Zemlju" nije ušteda električne energije ušteđene u tom satu isključivanja, već da se jednim takvim vizualnim efektom podsjeti svih na važnost svakodnevnog djelovanja kako bismo

očuvali naš planet.

SVJETLOSNO  ONEČIŠĆENJE

"Svjetlosno onečišćenje ili zagađenje (engl. light pollution)    je promjena razine prirodne svjetlosti u noćnim uvjetima uzrokovana unošenjem svjetlosti proizvedene ljudskim djelovanjem."
(Zakon o zaštiti okoliša, članak 31, 3. listopad 2007.)

Možemo li se mi odreći osvjetljenja u noćnim uvjetima?

Svakako ne, jer se dio naših aktivnosti odvija i noću. No osvjetljenje možemo svesti na potrebnu mjeru tako da ne osvjetljavamo nebo, drveće, zidove zgrada, livade pored cesta i drugo što zapravo ne želimo osvijetliti.

Prekomjerno svjetlo itekako može zagađivati čovjekov prirodni okoliš izazivajući mnogobrojne probleme:

•  zdravstvenih

Prirodna izmjena dana i noći od velike je važnosti za ljudsko zdravlje. Nepotrebno umjetno noćno svjetlo za vrijeme spavanja prekida proizvodnju melatonina, hormona važnog za ljudsko zdravlje. Više istraživanja potvrđuje hipotezu, da smanjena proizvodnja melatonina dovodi do povećanja oboljenja od raka dojke, prostate i debelog crijeva, te problema s vidom. Poremećaji spavanja (nesanica) su također jedan od glavnih uzroka i simptoma depresije.

• ekoloških

Nestajanje cijelih populacija noćnih kukaca npr. krijesnica, pomor ptica, morskih kornjača i drugih životinja zbog dezorijentacije.

Prirodni ritam dana i noći potreban je za normalno funkcioniranje većine živog svijeta. Leptiri, ptice, šišmiši, kornjače, kukci i druge vrste koriste zvijezde na nebu za orijentaciju. Neke vrste hrane se noću, a svjetlosno onečišćenje ih ometa u raspoznavanju dana i noći.

Dolazi do emisije ugljikovog dioksida (CO2) što šteti okolišu.

• sigurnosnih

Zasljepljivanje sudionika u prometu, zapravo olakšano "operiranje" prijestupnika i kriminalaca.

• gospodarskih

Prekomjerno i nepotrebno trošenje energije i veliki financijski trošak.

• astronomskih problema

Pretjerani sjaj neba smeta astronomskim promatranjima koja su važna za znanost i hobi mnogim amaterima.