preskoči na sadržaj

Osnovna škola Gvozd

 > O školi  > Knjižnica
Knjižnica

Drogi reci NE i zaista misli tako

Autor: Unknown , 1. 11. 2012.

           

   "Ovisnost o drogama ustvari je

      polagano samoubojstvo."

 

 

 

Povodom obilježavanja Mjeseca knjige učenici šestog razreda čitali su odlomke iz nagrađivanog romana za mlade Zeleni pas  Nade Mihelčić.

Zeleni pas je roman za mlade o drogi. Suvremena pošast koja se polako širi i sa sobom nosi propast i prazninu. Roman je pisan ležerno i duhovito, u početku ničim ne nagovještavajući da jedno dijete iz obitelji srlja u pakao droge. Tako je to obično i u pravom životu. Stoga ovaj roman djeluje i kao upozorenje svim mladima i njihovim roditeljima. Kraj kojim tužno završava jedan mladi život, zapravo je najsnažnije upozorenje. Roman je obilno nagrađivan: Nagrada "Grigor Vitez" za 2009. godinu za tekst, Nagrada "Mato Lovrak" za najbolji roman za djecu i mladež objavljen u 2009. godini, Književna nagrada "Anto Gardaš" za najbolji dječji roman objavljen u 2009. godini, Nagrada "Mali princ" za najbolju objavljenu knjigu u regiji u 2009. godini.

Čitali smo...

        

Napravili smo plakat i naučili...

                     

 

 

OPASAN PUT U OVISNOST

Postoji više tipova droge koji na čovjeka djeluju na različite načine. Neke droge ostavljaju lakše, neke teže posljedice, ali nema bezopasnih. Pogotovo kada se izrode u naviku i ovisnost.

Prvi put droga se obično kuša iz znatiželje ili na nagovor prijatelja. Dobro razmisli isplati li se ući u takav rizik. Posljedice, na koje kasnije više ne možeš utjecati, mogu biti vrlo teške.

ČETIRI OPASNA KORAKA
Prva faza: proba
Drogu uzimaš da bi probala/probao njezine učinke, ili te na to netko nagovorio. Netko samo na tome i ostane, ali netko će za narkotikom posegnuti i drugi, treći, i tko zna koji put.
Druga faza: sve češće s drogom
Probala/probao si, možda ti se svidjelo, zašto ne bi još koji put? I sve češće uzimaš drogu, u društvu, za dobro raspoloženje. Pritom na to trošiš i sve više novca, svog džeparca. Sve ti se još uvijek čini bezopasnim, računaš na to da možeš prestati kad god hoćeš. Je li doista tako?
Treća faza: navika
Iz druge, vrlo je lako skliznuti u treću fazu. Već vrlo štetnu i vrlo opasnu. Postaješ zaokupljena/zaokupljen drogom. Uzimaš je i zbog toga da bi se lakše nosila/nosio sa životnim problemima. Ali, oni se tako ne mogu riješiti. Zanemaruješ svoje dnevne obaveze, gubiš dah u školi, ostaješ bez starih prijatelja, krećeš se u novom društvu, društvu narkomana. Sada je već teško odustati. Na kraće ćeš vrijeme možda i prestati uzimati drogu, ali prva prigoda, prvi tulum, ili prvi problem na koji naletiš, opet te vraća njoj. Postaješ svjesna/svjestan da to što radiš nije dobro, ali jednostavno nisi u stanju prekinuti, što ti još dodatno ruši samopoštovanje.
Četvrta faza: ovisnost
U toj, najopasnijoj i najštetnijoj fazi, svojim životom ne vladaš ti, nego droga. Ona ti je važnija od svega, zbog nje zanemaruješ sve ostalo, bez nje više ne možeš. Nema šanse da završiš školu, nađeš ili zadržiš posao. Droga ti više ne pruža baš nikakvo zadovoljstvo, ali je jednostavno moraš uzimati. Vrtiš se u začaranom krugu: od problema koje je izazvala droga bježiš uzimajući baš tu drogu. Trebat će snage, volje i upornosti da se iz toga izvučeš. Neki će reći da se mogu izvući kad god požele, ali ih život, činjenice i statistika demantiraju. Ne vjeruj im. Ovisnost o drogi manifestira se u svim područjima života. Ovisnik zanemaruje školske obaveze, kasni ili ne dolazi na nastavu, dobiva sve lošije ocjene, neprimjereno se ponaša u razredu. Mijenja mu se i društveni život, gubi prijatelje, a do napetosti i sukoba dolazi i u obitelji.

Droga ostavlja duboke tragove i na tijelu.
Jasni i svima vidljivi znakovi uzimanja droge:
1. Crvene oči.
2. Zanemarivanje osobne higijene.
3. Gubljenje težine (kod nekih droga).
4. Poremećaji u spavanju.
5. Umor ili hiperaktivnost.
Želiš li da se to i tebi dogodi?



 

Narkoman ili ovisnik o drogi je osoba koja pokazuje očite znake tjelesne i psihičke ovisnosti o drogi kao i znak tolerancije.

  • Tjelesna je ovisnost je stanje u kojemu tijelo traži drogu. Kad našem tijelu nedostaje tekućine, tj. kad smo žedni, osjećamo potrebu za tekućinom, tijelo ju traži. Isto je i kad tijelu nedostaje hrane što prepoznajemo kao glad. Kad se tijelo navikne na drogu, u trenutku kad mu ona nedostaje tijelo osjeća potrebu za njom; osjeća žeđ za drogom, gladno je droge, žudi za drogom i nije u stanju prepoznati da će ga zadovoljenje te potrebe na dulji rok uništiti.

Tjelesnu je ovisnost moguće relativno lako i brzo ukloniti, iako je bolno.

  • Psihička je ovisnost stanje u kojem se osoba prisjeća blagotvornog utjecaja droge i uvijek kad se nađe u situaciji nezadovoljene potrebe to se sjećanje javlja kao moguće rješenje za povratak u to stanje.

Za razliku od lakšeg uklanjanja tjelesne ovisnosti, psihičku je ovisnost vrlo teško pobijediti.

  • Tolerancija je stanje u kojem osoba mora uzeti veću količinu iste droge da bi postigla jednaki rezultat jer se tijelo već naviklo i postalo tolerantno.



Kako se pametno obraniti?
Nauči činjenice o drogama, koliko ti mogu nauditi i što moraš činiti da se držiš podalje od njih!

MARIHUANA, HAŠIŠ
Što je:
Zelena, smeda ili siva mješavina osušenog cvijeća i lišća biljke konoplje (cannabis sativa). Hašiš je jedan od jačih oblika marihuane.
Kako izgleda:
Marihuana sliči osušenom peršinu, s peteljkama i/ili sjemenkama. Hašiš podsjeća na smeđe ili crne kolačiće ili kuglice.
Kako djeluje:
THC (kemikalija iz marihuane koja utječe na mozak) remeti rad mozga, smanjuje koordinaciju, ravnotežu i vrijeme reakcije te osjećaj za vrijeme, povisuje ritam srca i krvni tlak. Popratno djelovanje: suha usta, glad, crvene oči.
Čime šteti:
Marihuanu nazivaju 'droga bijega' jer česta upotreba 'predviđa' pomak k jačim drogama. Pod utjecajem droge javljaju se problemi s pamćenjem, učenjem, razmišljanjem i rješavanjem problema. Možeš postati nespretna, čak i u hodanju, ili doživjeti napade panike ili tjeskobe. Dugoročne posljedice: Redovito uzimanje može izazvati nedostatak energije i gubitak zanimanja za vlastiti vanjski izgled i školu. Marihuana je jednako štetna za pluća kao i cigarete. Dokazano je da THC oštećuje stanice imunološkog sustava u životinja.
Rizik ovisnosti:
Psiholoska ovisnost o drogi kao o načinu bijega; s vremenom tijelo traži veću količinu za isto djelovanje; psihički simptomi pri odvikavanju.

ECSTAZY
Što je to:
MDMA, 'dizajnerska droga' koju su pripravili kemićari podzemlja.
Kako izgleda:
Bijeli prah, različite tablete i kapsule.
Kako djeluje:
Kombinacija halucinogena/stimulansa. Ecstasy je na glasu kao 'droga ljubavi' - no ona jača sve emocije, i pozitivne i negativne.
Počinje djelovati 20 minuta do sat vremena nakon uzimanja. Koža počinje svrbjeti, povisuje se srčani ritam i krvni tlak, usta su suha, ruke, noge i vilica krute, zjenice raširene, javlja se nesvjestica, zimica, znojenje i mučnina.
Kako šteti:
Ecstasy može biti pravi ubojica. Smatra se odgovornim za mnogo smrtnih slucajeva u SAD-u i Europi, a na stotine mladih je zbog njega završilo u bolnici. Razlozi: 1) Droga možda nije 'cista' jer je miješaju s drugim tvarima kao što je npr. sredstvo za uništavanje korova. 2) Ecstasy povisuje tjelesnu temperaturu pa za vrijeme plesa u   pretrpanoj, zagrijanoj prostoriji može izazvati za život opasnu dehidraciju. 3) 'Natakanje' vodom da se utaži užasna žeđ ili tijelo 'zaštiti' od dehidracije može izazvati smrtonosno oticanje mozga. Kratkoročne posljedice: loša koordinacija pokreta, koja te čini sklonijom nezgodama. Nakon prestanka djelovanja: depresija, umor, paranoja, tjeskoba i smetenost koja ponekad traje tjednima. Dugoročne posljedice: nesanica, neredovite mjesečnice, oštećenja jetre i mozga. Ako se uzme zajedno s nekom drugom drogom ili alkoholom, rizici su još brojniji.
Djelovanje Ecstasyja unutar tijela vrlo je složeno i još nije potpuno istraženo. Oni koji ga uzimaju u stvari su ljudski pokusni kunići.
Kako te uništava:
Ecstasy se poizvodi kemijskim putem iz derivata amfetamina (i ljudsko tijelo ga također proizvodi - na primjer adrenalin). Osnovni sastojak je metilendioksiamfetamin - stručnjaci tvrde da je 500 miligrama te tvari (oko 5 tableta) smrtonosno. Djelovanje jedne tablete traje najviše dva sata.
Najnovije američko istraživanje provedeno na majmunima dokazalo je da uzimanje ecstasyja uništava mozak - živčane stanice kržljaju. Bilo je slučajeva moždanih udara i trajne oduzetosti. Šokantan je primjer jednog 21 godišnjeg mladića koji je dvije godine redovito uzimao ecstasy i danas su mu oduzete i ruke i noge - do kraja života je osuđen na invalidska kolica.
Narkomafija ne preza ni od čega. Već postoje pokazatelji da se u ecstasy dodaju jače droge kako bi se djecu učinilo ovisnicima.

INHALATI
Što je to:
Industrijska otapala ili otapala za kućanstvo koja se nalaze u ljepilima, razrjeđivačima boje, suhim sredstvima za čišćenje i benzinu; aerosolima, primjerice u laku za kosu, dezodoransima, boji u spreju; anestetskim plinovima kao što su eter i dušični oksid; nitritima poput amil nitrita i butil nitrita.
Kako izgledaju:
Većina je u originalnom pakiranju, kao tube za ljepilo ili bočice aerosola.
Kako djeluju:
Proizvode brzu 'pijanost' - vrhunac iza kojeg slijede pospanost, teturanje, vrtoglavica i smetenost.
Kako štete:
Iako su inhalati 'tvari koje nalazimo u kući', jako su otrovni, čak smrtonosni.
Kratkoročne posljedice: mučnina i proljev, bol u grudima, krvarenje iz nosa, umor, gubitak koordinacije, iznenadna smrt zbog otkazivanja rada srca ili gušenje zbog udisanja velikih koncentracija.
Dugoročne posljedice: trajan gubitak sluha, oštećenje mozga i koštane moždine, trajno grčenje mišića ruku i nogu, oštećenje jetre i bubrega, povećan rizik 'iznenadne smrti zbog inhaliranja'.
Rizik ovisnosti:
Psihološka ovisnost.

LSD
Što je to:
Laboratorijski proizveden halucinogen koji snažno utječe na promjenu raspoloženja.
Kako izgleda:
Nema mirisa, boje i okusa, prodaje se u listićima bugačice natopljenim određenom dozom, te u obliku tableta, kaspula, tekućine.
Kako djeluje:
Djelovati počinje nakon 30 do 90 minuta i može izmijeniti predodžbu o vremenu i prostoru oko sebe: čuješ boje, vidiš zvukove, doživljavaš i druga priviđenja, na primjer da se zidovi pomiču. Tjelesne promjene: proširene zjenice, povišen srčani ritam, krvni tlak i tjelesna temperatura, pospanost, znojenje, suha usta i drhtavica.

Kako šteti:
Kad kreneš na taj 'put', ne možeš odustati dok droga ne završi svoj 'posao' - za oko 12 sati! Učinci su nepredvidivi, ovisno o dozi i osobi koja je uzela drogu.
Kratkoročne posljedice: jaka panika, zbunjenost, duboka depresija, strah, priviđenja koja te straše. Pod utjecajem te droge dogodilo se mnogo fatalnih nesreća.
Dugoročne posljedice: halucinacije koje se pojavljuju iznenada, bez prethodnog uzimanja droge - nekoliko dana ili čak godinu dana nakon takvog 'putovanja'. Simptomi privremene shizofrenije, teška depresija.
Rizik ovisnosti:
Psihološka ovisnost; povećana otpornost tijela traži veću dozu droge za isti učinak.

AMFETAMINI I METAMFETAMINI
Što su:
Posrijedi su stimulansi koji 'zapale' mozak i središnji živčani sustav, prodrmaju srce i pluća.
Kako izgledaju:
Amfetamin - kapsule, pilule ili tablete. Metamfetamin - bijeli prah, pilula ili kamen koji podsjeća na komad parafina.
Kako djeluju:
Progutani ili ušmrcani izazivaju 'vrhunac'. Injekcije stvaraju kratak, snažan 'vrhunac', pri čemu se ubrza ritam srca, disanje i krvni tlak; javljaju se znojenje glavobolja, magljenje vida, vrtoglavica, nesanica, tjeskoba.
Kako štete:
Druga strana medalje: što ih više uzimaš, to ih više želiš!
Kratkoročne posljedice: euforija može prerasti u zbunjenost, drhtavicu, paranoju i agresiju. Rizik fatalnog otkazivanja rada srca pri velikim dozama. Jedna injekcija može izazvati moždani udar, visoku temperaturu, infarkt ili grčenje - sve može biti i smrtonosno. Ubrzan ritam srca, a povišen krvni tlak može oštetiti krvne žilice u mozgu povećavajući rizik moždanog udara.
Dugoročne posljedice: povećana vjerojatnost svega gore navedenog. Dugotrajna upotreba može izazvati i tzv. 'amfetaminsku psihozu' - priviđenja, halucinacije, paranoju.
Rizik ovisnosti:
Psihološka i tjelesna ovisnost; otpornost koja traži opasno povećavanje doze.

HEROIN
Sto je:
Droga dobivena od isušenog 'mlijeka' opijumskog maka, koji također sadrži tvari za suzbijanje boli - morfij i kodein.
Kako izgleda:
Bijeli ili tamnosmeđi prah, tvar slična katranu.
Kako djeluje:
Stimulira izljev euforije, posebno ako se ubrizga injekcijom, često uslijedi pospanost, mučnina i povraćanje.
Tjelesni simptomi: suzne oči, svrbež po tijelu
Kako šteti:
Heroin uništava tijelo i izaziva jaku ovisnost. Kratkoročne posljedice: problemi s disanjem, mučnina, povraćanje i zatvor. U kombinaciji s alkoholom posebno je lako prekoračiti dozu heroina. Rezultat - grčenje, koma, moguća smrt. Dugoročne posljedice: čirevi na koži, oštećenje žila. Ovisnici moraju uzeti drogu da bi se osjećali 'normalni'. Prekid od samo jednog dana može izazvati simptome odvikavanja - bolove, zimicu, znojenje, grčenje mišića i slabost. Nakon prekida, uobičajena doza može postati prevelika doza.
Rizik ovisnosti:
O heroinu je vrlo lako postati ovisan, psihički i tjelesno. Kako se povećava otpornost tako ovisnik mora povećavati dozu ili učestalost uzimanja droge odnosno, prijeći s pušenja na injekcije.

KOKAIN

Što je:

Dobiva se iz biljke koka koja raste u Južnoj Americi

Kako izgleda:

Kokain je bijeli prah kristalnog izgleda, a dobiva se ekstrakcijom iz lišća biljke koke.

Kako djeluje:

Djelovanje kokaina relativno je kratko, oko 20-40 minuta. Po početku djelovanja, logično razmišljanje postaje lakše i brže, aktivira se govorni centar, osjeća se samopouzdanje za vrhunske napore i dostignuća. Za približno 10 minuta hipotalamus reagira na stimulans, osjećaj lakoće polako nestaje, a tjelesna temperatura se povećava (uz opasnost od toplinskog udara). Podražen je i centar za spolnost, ali isto tako može se podražiti i centar za strah koji pretjerano reagira i dolazi do napada panike.

Kako šteti:

Osobe koje konzumiraju kokain su obično blijede, gube pamćenje i volju kao i tjelesnu težinu, imaju proširene zjenice i kod onih koji ga ušmrkavaju nos je crven. Kada djelovanje kokaina prestane, često se javlja depresija, koju neki pokušaju izbjeći tako da nastave dalje uzimati kokain.

Smrti povezane s konzumacijom kokaina najčešće su posljedica zastoja srca ili napada koje prati prestanak disanja.

Oralno unošenje kokaina može uzrokovati tešku crijevnu gangrenu praćenu smanjenim protokom krvi. Intravenozni korisnici kokaina mogu imati alergijske reakcije, ili na drogu, ili na neke dodatke koji se nalaze u uličnom kokainu, što u težim slučajevima može dovesti do smrti.

 Kokain smanjuje potrebu za hranom, pa mnogi kronični korisnici izgube apetit, što dovodi do velikog gubitka na težini.

Jedna od posljedica dugotrajnog i redovitog uzimanja većih količina kokaina je i karakteristična paranoidna psihoza kod gotovo svih korisnika. Neobičnost ove psihoze je tzv. formifikacija - halucinacija da mravi ili insekti ili zmije gmižu pod kožom.


 

 

 








Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

 
Logo škole

 
Oglasna ploča
 
POPIS UDŽBENIKA
 
Školsko zvono

 
HRABRI TELEFON
 
RED BUTTON

 
Lektira

 
Hrvatski pravopis

 
Jezični savjeti

 
Korisni linkovi




 
Arhiva dokumenata
 
Upisi u srednju školu

 
e-Dnevnik

 
Sigurnost na internetu

 
Projekti

 

 

 
"Zajedno na obrok 2"

 
Zelena čistka

 
Poveznice

 

 

 

 

 
Računi e-pošte

  

 

 

 

 

 
Tražilice

 
 > O školi  > Knjižnica
CMS za škole logo
Osnovna škola Gvozd / Ul. kralja Petra Svačića 21, HR-44410 Gvozd / os-gvozd.skole.hr / os-gvozd@os-gvozd.skole.hr
preskoči na navigaciju