Dan darivanja knjigom 2023.

Autor: Unknown , 14. 2. 2023.

Svoju knjigu daruj, tuđe srce obraduj!

Na dan zaljubljenih, 14. veljače, obilježava se i Dan darivanja knjigom. Pokrenula ga je dječja spisateljica Amy Broadmoore 2012. godine i ubrzo se proširio na cijeli svijet. Njegova svrha je pobuditi ljubav za knjigom i čitanjem.

U Hrvatskoj svako treće dijete nema niti jednu slikovnicu ili dječju knjigu što ostavlja trag na sveukupnom  razvoju djeteta i ostvarivanju njegovih potencijala.

OŠ Gvozd darovala je slikovnice učenicima prvog razreda kako bi pobudili ljubav prema čitanju  i potaknuli ih da čitaju više. Ravnatelj je prvašićima uručio slikovnice, a knjižničarka im je iz njih čitala i objasnila im koliko je čitanje u njihovom razvoju značajno jer obogaćuje njihovu maštu, bogati njihov rječnik, razvija osjećaje i zabavno je!

U Hrvatskoj knjižničari obilježavaju ovaj dan organizirajući prikupljanje slikovnica pod geslom "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj". Akcija darivanja slikovnica organizira se u okviru nacionalne kampanje "Čitaj mi!", a pozivaju se djeca i odrasli da slikovnice daruju lokalnim knjižnicama koje će ih proslijediti potrebitima - dječjim odjelima bolnica u svrhu humanizacije hospitalizacije djece, domovima za djecu, dječjem SOS selu ili nekoj dobrotvornoj organizaciji.

Kako ti možeš sudjelovati u obilježavanju Međunarodnoga dana darivanja knjigom?

1. Darujte knjigu ili slikovnicu malenom prijatelju ili rođaku.

2. Ostavite knjigu ili slikovnicu u nekom javnom prostoru u kojemu se okupljaju djeca.

3. Darujte knjigu knjižnicama, dječjim bolnicama, vrtićima, domovima za djecu, dječjim selima, dobrotvornim organizacijama...

« Listopad 2024 »