Maškare 2022.

Autor: Unknown , 28. 2. 2022.

Karneval,

fašnik,

poklade,

maškare,

mesopust je tu!

U veljači se diljem svijeta održavaju karnevali, a ljubiteljima kostimiranja najvažnija je dobra zabava i što duža i maštovitija karnevalska povorka.

Kod nas su najpoznatiji i najposjećeniji Riječki karneval i Samoborski fašnik, a najpoznatiji svjetski karnevali održavaju se u Rio de Janeiru, New Orleansu i Veneciji.

Riječki karneval

Još prije sto godina Rijeka je živjela svoj karnevalski život intenzivnije od bilo kojeg grada u ovom dijelu Europe. Organizirale su se karnevalske povorke i balovi na kojima su sudjelovali plemići, kneginje, baruni i grofovi iz cijele Europe. Popularnosti karnevala doprinosi mnoštvo maštovitih zbivanja poput relija pod maskama Pariz – Bakar ili karnevalskog bordanja kad kamionima dovoze snijeg u grad.

Samoborski fašnik

Grad Samobor u veljači postaje Slobodna Fašnička Republika koju posjećuju mnoge karnevalske skupine iz cijele Hrvatske. Uz tradicionalni program i fašničke likove Princezu Sraku, Princa Fašnika, Fiškala i Suca posjetitelje očekuju ulični zabavljači i vesele radionice. Samoborski fašnik završava na pokladni utorak, kad Princa Fašnika osude za sve nevolje u protekloj godini.

Najotmjeniji karneval

Venecija je nastavila njegovati karnevalsko naslijeđe starih Rimljana pa se ondje danas održava najotmjeniji svjetski karneval. Stanovnici grada oduševljavaju turiste raskošnim kostimima i prepoznatljivim krinkama. Najčešći kostim u Veneciji je tzv. Bautta, a sastoji se od pelerina, velikih plašteva, trorogih šešira i obvezne bijele maske.
Na karnevaku smiju sudjelovati samo ljudi maskirani u prikladan skupi barokni kostim, moraju znati plesati quadrillu i imati poznatu venecijansku masku. Nekad su se maske nosile tijekom cijele godine i bile su svakodnevni dio odjeće plemstva.

Najluđi karneval

New Orleans, grad na jugoistoku američke savezne države Louisiane, kolijevka je drevne tradicije u kojoj se miješaju raznorodni utjecaji(francuski, kreolski, domorodački) a sve to zajedno odražava i karneval kojem je vrhunac Mardi Gras, na francuskom to znači Pokladni utorak, kada gradskim ulicama prolazi parada golemih pokretnih pozornica.
Zanimljiv prizor u ulici Bourbon su plastične perle, pružene ili bačene zabavljačima kao svojevrsna valuta. Zašto perle? Sitni tokeni koji predstavljaju bogatstvo, zdravlje i drugi prosperitet stoljećima su dio ljudske povijesti. Tradicija bacanja kuglica započinje s njihovim izvornim bojama. Boju kuglica odredio je kralj prvog dnevnog karnevala 1872. Želio je da boje budu kraljevske - ljubičasta za pravdu, zlatna za moć i zelena za vjeru. Ideja je bila baciti boju osobi koja je pokazala značenje boje. Perle su dobro vrijeme i zaista mogu uljepšati odjeću. Nažalost, kuglice koje se bacaju ovih dana nisu glamurozne staklene niti koje su bacane do 1960-ih.

Najraskošniji karneval

Karneval u Rio de Janeiru jedan je od najpoznatijih i najvećih karnevala na svijetu, a svakako je najraskošniji. Glavne parade održavaju se na Sambadromu, stazi dugoj oko 700 m kojom prolazi tisuću plesača sambe u grandioznim kostimima i oko koje je smješteno gledalište za više od 80 tisuća posjetitelja. Kostimi su živih boja, prepuni perja i svjetlucava nakita, a ukrasi za glavu teški su nekolko kilograma.

« Listopad 2024 »