Projekt Mali čitalački izazov

Autor: Unknown , 17. 12. 2021.

"Čitajmo da ne ostanemo bez riječi!"

U projektu Mali čitalački izazov sudjelovali su učenici prvog razreda i njihova učiteljica Mirjana Šeović. Na prvom nastavnom satu učenike smo upoznale s projektom, njihov cilj je svaki mjesec pročitati jednu knjigu temom vezanu uz izazov mjeseca. Nakon čitanja popunjavaju knjigometar i sudjeluju na različitim aktivnostima.

Siječanj: bajka

Izazov u siječnju je pročitati bajku koju nisu čitali za lektiru, izbor je pao na bajku Vuk i tri praščića. Učenici ispunjavaju svoj knjigometar.

Veljača: ljubavna pjesma

Slušanje pjesme Nek svud ljubav sja, čitanje pjesme, pomiješane rečenice iz pjesme slažu pravilnim redosljedom, pjevaju pjesmu.

Ožujak: hrvatska autorica

Ususret Dana žena učenici su odabrali pročitati priču hrvatske spisateljice Sunčane Škrinjarić Plesna haljina žutog maslačka. Rješavali su online kviz i slikali maslačke u polju.

Travanj: slikovnica kao lijek

Izazov je vezan uz temu desete jubilarne Noći knjige u Hrvatskoj  koja je posvećena ljekovitoj moći knjiga koje nam u današnje vrijeme epidemije covida i izolacije omogućuje da putujemo, veselimo se i zabavimo. Učenici su posjetili mjesnu knjižnicu i pogledali izložbu knjiga na temu knjiga kao lijek za tijelo i dušu i odabrali pročitati slikovnicu Dome, slatki dome Svjetlana Junakovića. Izradili plakat na kojem su označili mjesta koja je miš proputovao, a knjižničarka im je otkrila zanimljivosti o tim mjestima.

Svibanj: zaštita prirode

Učenici su obilježili Dan zaštite prirode u Hrvatskoj čitajući Zelene slikopriče Sunčane Škrinjarić, pogledali su prezentaciju kako pravilno razvrstavamo otpad na temelju koje su  izradili  plakat. Zatim su od starih boca  napravili posudice u koje su posadili cvijeće.

Lipanj: slikovnica o ljetu

Učenici su odabrali su slikovnicu Ljeto u modrom kaputu. Čitajući je doznali su da je modri kaput Ljeta boja neba kad je dan najsunčaniji i najvedriji te da djeca vole ljeto zbog praznika, kupanja i igre u pijesku. Popunjavali su križaljku. Opis ljeta Sunčane Škrinjarić prtočili su u sliku.

Srpanj: zagonetke

Zadnji dan škole učenici su izabrali i posudili Zagonetke brzopletke Vladimira Halovanića i već su ih čitali u školskom dvorištu.

Kolovoz: slikovnica o moru

Prvih dana škole učenici su donijeli slikovnicu Matija i more koju su pročitali za vrijeme ljetnih praznika. Na početku sata su pričali su kako su oni proveli svoje ljetne praznike, a zatim su slagali slike pravilnim redosljedom kako u priči. Na kraju su npisali su što oni vole i zašto. Učenici ispunjavaju svoj knjigometar.

Rujan: slikovnica o jeseni

Pročitavši slikovnicu Jesen učenici su mogli istražiti, promatrati i zaključivati što se događa s prirodom u jesen. Na likovnoj radionici od jesenskih šumskih plodova, kestena, učenici su izrađivali životinje.

Listopad: nagrađena slikovnica

Od nekoliko ponuđenih nagrađivanih slikovnica učenici su odabrali slikovnicu Kako živi Antuntun koju je ilustrirao Tomislav Torjanac. Slikovnica je dobila nagradu Grigor Vitez za najbolju ilustraciju. Učenici su rješavali listić  i zaigrali online kviz.

Studeni: strani autor

Učenici su odabrali slikovnicu Vuk koji nije volio čitati Orianne Lallemand. Okrečući kolo odgovarali su na pitanja o slikovnici, a nakon toga su zaigrali i kviz znanja o likovima i tijeku radnje. Učenici ispunjavaju svoj knjigometar.

Prosinac: preporučena slikovnica

Učenici su prema preporuci prijatelja odabrali slikovnicu Orašar koja je dio nakladničkog niza Orkestar priča priču. Ilustrirana priča o Orašaru obogaćena je originalnom glazbom, pritiskom na notu koja se nalazi na svakoj stranici čuje se mali glazbeni ulomak koji pojačava dojam ove božićne bajke. Učenici su prvo pogledali prezentaciju kako su nastali orašari i kako su postali neizostavna božićna dekoracija. Čitali su priču i slušali skladbu za balet P.I.Čajkovskog. Upoznali su se s novim instrumentom kristalnog zvuka koji je u to vrijeme bio novost i koji je očarao Čajkovskog čelesta, a na likovnoj radionici su izradili čestitu za Božić na temu orašar.

Na kraju projekta svi učenici su uspjeli u izazovu, pročitali su dvanaest knjiga uz redovnu lektiru, što se vidi u knjigometru. Svaki učenik dobiva pohvalnicu za sudjelovanje, a najveća nagrada im je što su postali još bolji čitači.