Mjesec školskih knjižnica

Autor: Unknown , 1. 10. 2021.

Bajke i narodne predaje iz svih kutova svijeta

Tema za 2021. godinu je Bajke i narodne predaje iz svih kutova svijeta, a temelji se na godišnjoj temi konferencije Međunarodne udruge školskih knjižničara (IASL-a): Bogati mozaik prakse i istraživanja širom svijeta. Kada začujemo riječi Jednom davno… u trenu se nađemo u magičnom svijetu knjiga, koje nam daju skriveni pogled u živote vila, vilenjaka, goblina i ostalih stvorenja. Priče i bajke koje se prenose generacijama uče nas o ljudskim vrijednostima i kulturama. Pričajmo priče, povežimo se i učimo o zemljama diljem svijeta.

Ove godine pozivamo vas da promislite i proslavite vezu između knjiga, čitanja, školskih knjižnica, bajki i narodnih predaja. Tema je uobličena tako da bude dostupna svim našim korisnicima. Pozivamo ih da obilježe Međunarodni mjesec školskih knjižnica 2021. sudjelovanjem u ovogodišnjim projektima i aktivnostima te se nadamo kreativnoj i maštovitoj proslavi školskih knjižnica.

Tim iza Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica pripremio je brojne aktivnosti u kojima možete sudjelovati, a nema sumnje da ćete i vi, knjižničari imati vlastite ideje kako najbolje iskoristiti ovaj mjesec u školskim knjižnicama. Molimo vas da se uključite, bez obzira na veličinu vaše školske knjižnice.

Emin likovni rad na službenom plakatu

Odbor Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica pozvao je još u lipnju sve mlade umjetnike da podijele svoj originalni umjetnički rad na temu Bajke i narodne predaje iz svih kutova svijeta, a rad učenice Eme Dujmović kojim je predstavila Šumu Striborovu Ivane Brlić-Mažuranić, samim time i Hrvatsku, odabran je da postane sastavnim dijelom službenog plakata i straničnika ISLM-a 2021.

Ema je učenica OŠ Milana Langa iz Bregane, a na prijedlog školske knjižničarke Ivančice Huđek rado se odazvala novom izazovu. Osim toga, Ema je napravila i videouradak koji je također objavljen na službenim Facebook stranicama IASL-a u kojem na engleskom jeziku predstavlja svoj likovni rad i bajku Ivane Brlić Mažuranić Šuma Striborova.

Ema je učenica 4. razreda osnovne škole, a o njezinom iznimnom talentu u likovnoj umjetnosti ne treba sporiti. Trenutno radi na izradi lika maskote škole i oslikavanju slikovnice koja je zajednička ideja i rad drugih djelatnika škole. Osim što uživa u likovnim ostvarajima i uči od više likovnih umjetnika, Ema čita od svoje treće godine i knjige joj predstavljaju iznimno zadovoljstvo. Uz navedeno, Ema je sjajna u jezicima, a posebno ju ispunjava učenje kineskog jezika.