preskoči na sadržaj

Osnovna škola Gvozd

 > O školi  > Knjižnica
Knjižnica

Međunarodni dan nestale djece

Autor: Unknown , 25. 5. 2021.

 

 

 

 

 

Međunarodni dan nestale djece, dan je kada se svi zajedno podsjećamo na djecu, kojoj god strani svijeta pripadala, a koja još uvijek nisu u svom domu, u sigurnom okružju svojih najmilijih. 
Tog datuma javnost se dodatno senzibilizira i informira s ciljem osvješćivanja svakog pojedinca u smislu pravovremenog preventivnog ponašanja, a u konačnici i poticanja građana na suradnju s policijom u takvim teškim situacijama.

Kako dođe do toga da djeca budu oteta?
Jedno od najstrašnijih opažanja tijekom gotovo svakog eksperimenta, u sklopu kojeg su djeca nagovarana da odu s nepoznatim osobama, jest da su ljudi oko njih u potpunosti bili ravnodušni. 
"Otmičari" su koristili popularne izraze na koje bi svatko trebao obratiti pozornost:
"Hoćeš mi dopustiti da ti kupim slatkiše?", "Idemo nahraniti golubove", "Tamo su vjeverice! Idemo vidjeti?" i "Tvoj tata me zamolio da te odvedem k njemu" su neke od najkorištenijih fraza. Osim toga, neki se pretvaraju da su policajci, liječnici ili vatrogasci. Šanse da dijete ode sa strancem se drastično povećavaju ako ulogu otmičara igra žena ili tinejdžer. Djeci koja su sudjelovala u eksperimentu postavljeno je pitanje: "Zašto ste otišli sa strancem?". Odgovori su bili različiti: "Gospođa mi je rekla da je slijedim" i "Mislila sam da   majka čeka tamo". Ova činjenica postaje još više uznemirujuća ako se uzme u obzir da su djeca uključena u eksperiment zapravo znala koje su moguće posljedice odlaska sa strancem. Ono što bi moglo biti korisno je redovito ispitivanje djece što bi učinili u određenim situacijama. Ovaj trening vašem djetetu može spasiti život.

Što sprječava dijete da pobjegne kad je u opasnosti?
Djeca koja su otišla sa strancem koji im je obećao slatkiše ne bježe čak i kad shvate da ih neće dobiti. Kad su ih roditelji upitali zašto nisu pokušali pobjeći kad su shvatili da ih je stranac nasamario, većina je odgovorila da ih je bilo sram vrištati ili nekoga zamoliti za pomoć. Djecu treba naučiti u opasnoj situaciji viču: "Upomoć! Ne poznajem ovog čovjeka! Bježi dalje od mene!".
Osim što se stide, djeca se obično boje kako će "ispasti glupa" te da će im se svi smijati ako situacija nije zaista opasna.
Drugi važan faktor koji treba zapamtiti je taj da su djeca naviknula slijediti sve što odrasli kažu jer ih tako roditelj uče. Zato djeci treba objasniti koje situacije su potencijalno opasne.

Top savjeti za roditelje
Znajte gdje su vaša djeca u svakom trenutku, odnosno pod čijim su nadzorom. 
Nikad ne ostavljajte dijete samo na javnom mjestu, automobilu ili kolicima. Također, nikad ne tražite od stranaca da vam pripaze na dijete dok vi nešto obavljajte, uvijek ih vodite sa sobom.
Ne označavajte djetetovu odjeću ili školsku torbu njegovim imenom, jer će nepoznata osoba to moći iskoristiti da mu se prisnije obrati.
Potrudite se da dijete zapamti najvažnije brojeve telefona, prije svega broj roditelja, bake ili djeda i policije.
Obratite pozornost na promjene u ponašanju djeteta koje mogu biti povezane s prijetnjama ili zlostavljanjem koje trpi.
Nemojte djetetu davati punomoć na kreditne kartice ili previše novca. Kad postane dovoljno odraslo da mislite kako takvu karticu mora imati, naučite ga kako da ih koristi sigurno i kako da pazi na sigurnost na bankomatu ili na Internetu.
Upoznajte susjedstvo i potaknite upoznavanje djece u susjedstvu, kako bi dijete živjelo okruženo poznatim ljudima kojima se u slučaju potrebe može obratiti.
 
Još nekoliko savjeta:
1. Uvijek pratite kretanje svoje djece i povežite se s ljudima koji su prisutni tamo gdje su i ona – roditeljima koji svoju djecu prate na trening, na rođendan, na koncert i slično. Razmijenite brojeve telefona.
2. Nikad ne tražite od strane osobe da vam pričuva dijete na javnom mjestu, u automobilu ili u kolicima, dok vi nešto hitno obavite... Vodite ih sa sobom.
3. Ne puštajte djecu u park bez nadzora. Dogovorite se s roditeljima njegovih prijatelja
4. Podučite dijete o svom telefonskom broju, kako vam se obratiti i bliski prijatelj.
5. Obratite pozornost na prijetnje.
6. Dogovorite sa susjedima da im se djeca mogu obratiti u slučaju nužde.
7. Naučite djecu da nikad ne otvaraju vrata bez tajne lozinke koju ste dogovorili s djetetom.
8. Stariju djeca treba poticati na kritičko razmišljanje i intuiciju, te da primjećuju, na primjer, neobične ljude oko igrališta ili automobil koji kruži po susjedstvu

 

 

 

 

 

 

 

 

 








Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

 
Logo škole

 
Oglasna ploča
 
POPIS UDŽBENIKA
 
Školsko zvono

 
HRABRI TELEFON
 
RED BUTTON

 
Lektira

 
Hrvatski pravopis

 
Jezični savjeti

 
Korisni linkovi




 
Arhiva dokumenata
 
Upisi u srednju školu

 
e-Dnevnik

 
Sigurnost na internetu

 
Projekti

 

 

 
"Zajedno na obrok 2"

 
Zelena čistka

 
Poveznice

 

 

 

 

 
Računi e-pošte

  

 

 

 

 

 
Tražilice

 
 > O školi  > Knjižnica
CMS za škole logo
Osnovna škola Gvozd / Ul. kralja Petra Svačića 21, HR-44410 Gvozd / os-gvozd.skole.hr / os-gvozd@os-gvozd.skole.hr
preskoči na navigaciju