Prvi dan proljeća i Svjetski dan pjesništva

Autor: Unknown , 21. 3. 2021.

Pjesma o proljeću

Na prvi dan proljeća i rođendan hrvatskoga pjesnika Ivana Gorana Kovačića obilježavamo i Svjetski dan pjesništva. Svrha je ovog dana promoviranje čitanja, pisanja, objavljivanja i učenja poezije diljem svijeta te kako UNESCO-v proglas kaže: „Odavanje priznanja i poticaja nacionalnim, regionalnim i internacionalnim pjesničkim pokretima.

Poezija (prema grčkom “ποίησις”, poiesis, ”stvaranje”) ili pjesništvo je književna umjetnost koja se zasniva na izražajnim mogućnostima jezika. U njoj je autorova poruka izražena kroz stihove. Ipak, poeziju ili pjesništvo je teško definirati. Ona je umjetnički žanr, označava lijepu književnost i žanr u cjelini, ali ona je i konkretni izraz ljudskog duha u umjetnički osjećajnom i ritmičkom jeziku. Pjesništvo djeluje na čovjekovu svijest i osjećaje, sadržavajući u sebi trenutke estetskoga doživljavanja, pouke i spoznaje.

Jedan je od glavnih ciljeva Svjetskog dana poezije podržavanje lingvističke raznolikosti kroz poetsko izražavanje, te pružanje prilike ugroženim jezicima da ih se čuje unutar njihovih zajednica. To je također doba kada se cijene i podržavaju pjesnici i poezija diljem svijeta.

Je li lako biti pjesnik ili pjesnikinja? Na to pitanje učenici su dobili odgovor nakon što su i sami pokušali napisati pjesmu o proljeću u akrostihu.