Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta 2021.

Autor: Unknown , 27. 1. 2021.

Obrazovanjem protiv diskriminacije

Danas, na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, prisjećamo se najmračnijeg razdoblja ljudske povijesti i najvećeg moralnog posrtanja čovječanstva. Ovaj zločin protiv čovječnosti podsjetnik je da trebamo graditi tolerantno društvo u kojem ne smije biti mjesta mržnji i diskriminaciji. Obrazovanjem budućih naraštaja borimo se protiv svih oblika diskriminacije i osiguravamo poštivanja ljudskih prava u cijelome svijetu.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata. Ovaj se Dan obilježava diljem Europe upravo 27. siječnja na datum kada je 1945. Crvena armija oslobodila 7 500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Poljskoj.

Holokaust je riječ grčkog podrijetla i znači žrtva vatre. Nacisti, koji su na vlast došli u siječnju 1933., vjerovali su u to da su Nijemci rasno superiorni, a da su Židovi osuđeni na život nedostojan života. Za vrijeme holokausta, nacisti su također ciljali na druge skupine zbog, kako su smatrali, rasne inferiornosti: na Rome, invalide i neke slavenske narode (Poljake, Ruse i druge). Druge skupine su proganjane zbog političkih razloga ili ponašanja, među njima i komunisti, socijalisti, Jehovini svjedoci i homoseksualci.

Povodom Dana sjećanja na žrtve holokausta donosimo vam Dnevnik Anne Frank, simbola borbe ne samo protiv nacizma, nego i protiv nečovječnosti u svakom obliku.