Međunarodni dan borbe protiv plastičnih vrećica

Autor: Unknown , 19. 12. 2017.

Plastičnu vrećicu koristimo u prosjeku 10 minuta,

a okoliš zagađujemo 1000 godina!

Plastične vrećice su jedan od najvećih ekoloških problema današnjice. Osim što zagađuju tlo i vodu jer proces razgradnje traje i do 1000 godina uzrok su i velikog broja smrtnih slučajeva raznih životinja, jer životinje plastične vrećice zamjenjuju za hranu.

Vi vidite razliku, kornjače ne.

Godišnja potrošnja plastičnih vrećica u svijetu procjenjuje se na preko 500 milijardi. Zbog velikih troškova recikliranja (samo 1% se reciklira) velik dio njih na kraju završi u prirodi.

Štetnost plastičnih vrećica za okoliš najbolje prikazuje podatak da je za prirodnu razgradnju jedne vrećice potrebno više od sto godina. Mnogobrojne životinje uginu jer se zapetljaju u plastične vrećice ili ih pojedu.

U Hrvatskoj se godišnje u prirodu baci oko milijardu plastičnih vrećica, a svakodnevno se besplatno dijele po trgovinama i tržnicama.

Ekološke udruge i udruge Prijatelji životinja svakodnevno apeliraju na trgovačke lance da ukinu besplatne plastične vrećice, te mole građane da pridonesu očuvanju okoliša i zaštiti životinja korištenjem platnenih torbi, platnenih i mrežastih vrećica, košara i ostalih višekratnih uporabljivih predmeta.

• Plastična vrećica proizvodi se od polietilena, naftnog derivata kojemu treba gotovo 1000 godina da se razgradi
  • Kada bi samo svaki peti građanin Hrvatske prestao koristiti plastične vrećice, sljedeća bi generacija u prirodi zatekla 199,588.400.000 vrećica manje
  • Prosječan građanin troši oko 1.000 plastičnih vrećica godišnje
  • Toksični dim koji nastaje pri paljenju plastike ubija stotine ljudi svake godine
  • Pri spaljivanju 4 plastične vrećice potroši se onoliko kisika koliko je potrebno čovjeku za jedan dan
  • Prilikom razgradnje polietilena nastaju mikroskopske otrovne čestice koje prodiru u hranidbeni lanac, kontaminirajući ekosustave te posljedično, hranu i vodu
  • Plastika na poljima zaustavlja prolaz kisika i uzrokuje neplodnost tla
  • Više od milijun ptica i 100.000 morskih sisavaca ugine svake godine nakon što pojedu ili se zaglave u plastične vrećice

Kupite platnenu vrećicu koja može zamijeniti i do tisuću plastičnih vrećica i tako sačuvajte okoliš.

Kako nam se bliži Božić i vrijeme darivanja učenici su izradili unikatne poklon vrećice.