Mjesec školskih knjižnica 2023.

Autor: Unknown , 2. 10. 2023.

Školska knjižnica: moje sretno mjesto

gdje kreativnost i mašta cvjetaju

Listopad je Međunarodni mjesec školskih knjižnica (International School Library Month – ISLM), godišnja proslava školskih knjižnica diljem svijeta.
Tema za 2023. godinu je Školska knjižnica: moje sretno mjesto gdje kreativnost i mašta cvjetaju. Temelji se na temi IASL-ove konferencije 2023.: Procvat školskih knjižnica: istraživanje, politika i praksa.

Ne možemo poreći činjenicu da školske knjižnice djeci otvaraju vrata avanture i čarobnih mjesta. Ona se sprijateljuju s knjigama, uče o različitim kulturama, komuniciraju s drugim čitateljima i stvaraju veze za cijeli život. Osim što djeci pružaju veselo okruženje, knjižnice ih njeguju i u najranijoj dobi, od istraživanja do otkrivanja novih svjetova, od mašte do kreativnosti, sve dok ne postanu nezasitni čitatelji i mislioci.

Knjižnice, dakle, ne samo da odgajaju mlade čitatelje, već i potiču njihove ideje i kreativnost.

Proslavimo Međunarodni mjesec školskih knjižnica 2023. tako što ćemo zahvaliti školskim knjižnicama jer daju značajan doprinos zajednici.

Tijekom listopada organizirani su nastavni sati u školskoj knjižnici na kojima su učenici naučili nešto novo o knjižnicama.

Učenici prvog razreda postali su novi članovi školske knjižnice i naučili su što je knjižnica, a što knjižara. Pogledali su crtani film Peppa u knjižnici, a zatim su naslikali svoju knjižnicu.

Učenici drugog razreda upoznali su se s dječjim časopisima u knjižnici koji su izvor znanja i zabave u njihovo slobodno vrijeme.

Učenici trećeg razreda koristili su se enciklopedijama u školskoj knjižnici, a doznali su i kako koristiti elektroničke enciklopedije.

Učenici četvrtog razreda upoznati su s referentnom zbirkom u knjižnici i uporabom rječnika i pravopisa u svakodnevnom životu.

Učenici petog razreda čitali su članke iz časopisa s razumijevanjem i prepričavali su ih vlastitim riječima.

Učenici šestog razreda upoznati su sa smještajem knjiga na policama uz pomoć signature i UDK klasifikacijom.

Učenici sedmog razreda upoznati su s katalozima i pretraživanjem e-kataloga. Naučili su pronaći informacije o knjizi, ima li knjižnica knjigu, koliko ih ima i koji im je status.

Učenici osmog razreda upoznati su sa sustavom i poslovanjem pojedinih knjižnica u Hrvatskoj.