Prvi dan jeseni 2023.

Autor: Unknown , 22. 9. 2023.

Šareno lišće kroz naš grad, prosula je jesen sad...

Pjesme o jeseni nadahnule su učenike da stvore šareno lišće.

ZATAMNJENA POEZIJA/BLACKOUT POETRY

Blackout Poetry/zatamnjena/zacrnjena poezija naziv je pjesme koja je izvedena zatamnjivanjem neželjenih riječi iz teksta/pjesme uz korištenje markera, flomastera ili tuša.
Umjetnik zatamnjenjem „blokira” određene riječi, a odabrane riječi, one koje želi zadržati s markerom, flomasterom zaokruži riječ ili nacrta okvir oko riječi koje želi zadržati. Tako nastaje nova, neovisna cjelina.

Dok je Austin Kleon imao blokadu pisanja, slučajno je otkrio novu metodu stvaralaštva. Čitajući novinski članak, uvidio je da odabrane riječi tvore poetsku cjelinu, stoga ih je obilježio, a ostale riječi zatamnio. Nazivajući se piscem koji crta, objavio je i knjigu „Newspaper Blackout“ i tako svijet upoznao s metodom Blackout Poetry, zatamni-blokiraj, zaokruži-biraj.

Učenici su čitali pjesme o jeseni, a zatim je svatko odabrao jednu pjesmu i od nje zatamnjivanjem neželjenih riječi stvorio novu pjesmu.