Svjetski dan polarnih medvjeda

Autor: Unknown , 27. 1. 2021.

Spasimo polarne medvjeda!

Zaustavimo klimatske promjene!

Polarni su medvjedi  vrsta medvjeda koja danas doslovno umire od gladi zbog čovjekovog utjecaja na okoliš.  Klimatske promjene uzrok su topljenja arktičkog leda koji je dom polarnih medvjeda tako da medvjedi ne samo da nemaju gdje živjeti nego i  teže dolaze do hrane pa ih pronalaze uginule od gladi ili još gore moraju jesti jedni druge.

Međunarodni dan polarnog medvjeda ili Dan polarnog medvjeda slavi se diljem svijeta 27. veljače. Ovaj praznik pokrenuli su aktivisti međunarodne organizacije Potal Bears International čija je djelatnost očuvanje populacije polarnih medvjeda na našem planetu.

Veličanstveni polarni medvjedi ovise o arktičkom ledu kako bi lovili i podizali svoje mlade. Klimatske promjene ugrožavaju njihov opstanak. Nikad mršaviji i gladniji, medvjedi su suočeni s ozbiljnim izazovima koji im ugrožavaju opstanak. WWF od 1972. godine ulaže velike napore kako bi se umanjili izazovi s kojima su polarni medvjedi suočeni, ne bi li im se osigurala budućnost. Unatoč tome, zbog sve bržeg nestanka arktičkog leda, broj polarnih medvjeda mogao bi se smanjiti za 30% do 2050. godine. Ovi čudesni grabežljivci imaju status "ugroženih vrsta" i navedeni su na stranicama Crvene knjige.

ZNAŠ LI
Polarni medvjedi na vrhu su hranidbenog lanca i imaju iznimno važnu ulogu u održavanju zdravlja morskih ekosustava. Zbog toga što većinu vremena provode na ledu Arktičkog oceana gdje pronalaze hranu, polarni su medvjedi jedina vrsta medvjeda koja se smatra morskim sisavcima. Mogu plivati satima i prijeći velike udaljenosti kako bi prešli s jednog komada leda na drugi. Njihove su velike šape posebno prilagođene za plivanje, a stražnje im noge služe kao kormilo. Nevjerojatan njuh polarnim medvjedima omogućuje da na udaljenosti od jednog kilometra nanjuše tuljana dok pliva ispod leda.