Tulum u školskoj knjižnici

Autor: Administrator , 5. 11. 2015.

Osnovna škola Gvozd  se ove godine prvi put pridružila provođenju izvornog hrvatskog projekta „Tulum slova“. To je inicijativa  Udruge školskih knjižničara kojom se knjiga i druženje željelo učiniti zanimljivim široj populaciji.

Projekt čitanjem iz užitka popularizira vještinu čitanja u uzrastu 7. i 8. razreda te 1. i 2. razreda srednje škole, a osim u obrazovanje, zadire i u područje kulture. Noćni se čitateljski susret održao u školskoj knjižnici Osnovne škole Gvozd 30.listopada. Školski tim za provedbu projekta u sastavu Anite Gašpar (knjižničarka), Natalije Klarić (učiteljica engl. jezika), Ivane Šipuš (učiteljica informatike i tehničke kulture) i Barbare Ljubišić (ravnateljica) provodio je tijekom susreta razne aktivnosti, radionice i igre. Kako bi atmosfera bila što uvjerljivija i ceremonijalna za noćno čitanje, učiteljice i učenici  su nekoliko dana uređivale prostor knjižnice. Pod knjižnice su prekrile strunjačama,dekama i jastucima, a prostor ukrasile motivima Noći vještica. Tako se tu rasprostrla jeziva paučina, duhovi, izrezbarene bundeve, a i poneki zalutali kostur. Unatoč tome tijekom središnje aktivnosti ceremonijalnog čitanja vladala je ugodna i  romantična atmosfera uz mnoštvo upaljenih svjećica.

Tulumu je prisustvovalo desetak učenika 7. i 8. razreda, a susret je otvorila knjižničarka  koja je zajedno s učenicima dogovorila pravila ponašanja na susretu kako bi se svi osjećali ugodno, prihvaćeno i sigurno.

Nakon uvoda održane su motivacijske igre na temu Noć vještica. Učenici su igrali interaktivne računalne igre i slagali puzzle te tako uveli u temu večeri.

Svečano čitanje, uz upaljene svjećice na stolovima i podu knjižnice, najavila je knjižničarka. Redom uz apsolutnu tišinu svaki učenik se predstavio i iznio razlog zbog kojeg je odabrao tekst koji je čitao. Za vrijeme čitanja učenika ostali su bili udobno smješteni u svojim vrećama za spavanje i nenametljivo osvjetljavali baterijama čitača.

Intimnu i svečanu atmosferu prekinuli smo povezivanjem putem skypea s OŠ Podtureni iz Čakovca i s OŠ Ivan Goran Kovačić iz Gora. Učenici su se međusobno upoznali i razmijenili mišljenja o pročitanim odlomcima iz knjiga. Tijekom razgovora osjetilo se obostrano uzbuđenje što je i razumljivo zbog virtualnog komuniciranja, a i pubertetske dobi.

Potom je slijedila radionica maskiranja u kostime. Iz  torbi su se vadile maske, stare krpice, šminka, šeširi te se pustilo mašti na volju. Ubrzo  su knjižnicom  letjele vještice na metlama, zombiji, vilenjaci…

Nakon izabrane i nagrađene najkreativnije maske slijedila je filmska večer Već prilagođeni novim uvjetima u knjižnici, obukli smo se u pidžame, pokrili dekama i uz grickalice gledali film Duh babe Ilonke. Prilično umorni i iscrpljeni od mnoštva aktivnosti zaspali smo ne pogledavši film do kraja.

Ovaj neobičan i nesvakidašnji događaj samo je početak realizacije projekta „Tulum slova“ jer kasnije slijede nove aktivnosti. Da bi se projekt ostvario u potpunosti, potrebna su još tri odlaska u lokalnu zajednicu. Tako će učenici, sudionici ovog projekta ove školske godine odlaziti čitati iz užitka naglas i provoditi druge kulturne aktivnosti u razne ustanove i udruge.

Barbara Ljubišić, ravnateljica