Posjet crkvama u Gvozdu i Topuskom

Autor: Administrator , 20. 3. 2015.

Dana 18.3. učenici razredne nastave OŠ Gvozd posjetili su crkve u mjestu Gvozd i Topusko.

Predvođeni svojim razrednicima i vjeroučiteljem, učenici su najprije otišli u posjet katoličkoj crkvi sv. Petra i Pavla u Gvozdu. U Crkvi sv. Petra i Pavla učenike i učitelje dočekao je mjesni župnik župe Gvozd fra Tomislav Jurić. On je posjetitelje srdačno dočekao te im u crkvi održao kraće predavanje o povijesti župe Gvozd, župne crkve, kao i o tome što to znači biti kršćanin i kršćanski živjeti. Također je okupljenim posjetiteljima predstavio unutrašnjost i liturgijske predmete crkve sv. Petra i Pavla. Učenici i učitelji OŠ Gvozd su sa zanimanjem i znatiželjom pratili njegovo izlaganje. Nakon izlaganja fra Tomislava učenici su imali priliku postavljati pitanja župniku.

Nakon postavljenih pitanja i polusatnog druženja sa fra Tomislavom, učenici i učitelji su se autobusom zaputili u Topusko u posjet tamošnjoj pravoslavnoj Crkvi. Crkva u Topuskom, odnosno «hram» kako ga pravoslavni vjernici nazivaju nosi naziv «Hram rođenja svetog Jovana Krstitelja». Ispred hrama u Topuskom učenike i učitelje dočekao je pravoslavni svećenik-paroh Mile Ristić. On je učenicima i učiteljima predstavio pravoslavnu vjeru, bogoslužne obrede i povijest pravoslavlja i crkve u mjestu Topusko. Učenici i učitelji su sa velikim zanimanjem pratili njegovo izlaganje. Nakon izlaganja znatiželjni učenici mogli su svećeniku Mili postaviti mnoga pitanja vezana uz njegovo izlaganje. Nakon iscrpnih odgovora svečenika Mile učenici su se u pratnji učitelja autobusima zaputili natrag u svoju školu.

Nakon posjeta učenici su bili puni dojmova i novih iskustava, jer im se pružila mogućnost da izbliza i uživo upoznaju obrede, nauk i običaje i katoličke i pravoslavne crkve. Važno je naglasiti da je za vrijeme posjeta dvjema crkvama među učenicima vladao duh zajedništva i sloge, te da su sa velikim poštovanjem i pristojnošću saslušali svećenike i jedne i druge crkve.

Dario Šudić, vjeroučitelj