Nadolazeći blagdani

Autor: Administrator , 15. 12. 2012.

Prije samih božićnih i novogodišnjih blagdana

podsjećamo vas  na opasnosti zlouporabe

oružja i eksplozivnih naprava koje su

nažalost neizostavan dio nadolazećih blagdana .

S obzirom na nadolazeće blagdane MUP i ove godine provodi akciju "Mir i dobro", s ciljem mirnijih božićnih i novogodišnjih blagdana i sprečavanja zlouporabe oružja, eksplozivnih tvari te ostalih ubojitih sredstava. Policijske uprave akciju će provoditi od 14. prosinca 2012. do 8. siječnja 2013.godine.

Kao i dosadašnjih godina, poučeni iskustvom nadolazeći mjesec prosinac u kojem će zbog božićnih i novogodišnjih blagdana veći broj građana nabavljati petarde, rakete i druga pirotehnička sredstva za zabavu u slobodnoj prodaji očekuje se i nezakonita nabava sredstava čija je prodaja nedopuštena. Stoga upozoravamo građane na opasnost od zlouporabe oružja, streljiva, eksploziva, bombi, eksplozivnih i pirotehničkih sredstava, a posebice od improviziranih sredstava kućne izrade.

Nažalost, neželjene posljedice koje nastaju korištenjem oružja, raznih eksplozivnih i pirotehničkih naprava dio su stvarnosti koja se ne događa drugima, već svima nama.

Petarde nisu igračke!

Moguće posljedice:

Opekline - neke kemikalije koje se nalaze u pirotehničkim sredstvima ne mogu se ugasiti bez vode. Ako petarda eksplodira u ruci, mogu nastati opekline visokog stupnja.

Gubitak sluha - detonacija petarda, ne smeta samo ljudima, nego i životinjama. Stvara se zvuk od oko 120 decibela. U slučaju da petarda eksplodira blizu uha ili u zatvorenom prostoru može prouzročiti trajno oštećenje sluha.

Sljepoća - visoka temperatura, iskre i kemikalije koje nastaju uslijed sagorijevanja pirotehničkih sredstava mogu biti jako opasne.  Ako petarda eksplodira blizu očiju, može izazvati oštećenje oka, pa i sljepoću.

Amputacije - petarde su kao male bombe  i mogu raznijeti prste ako se dugo drže u trenutku eksplozije.

Oštećenje imovine - pirotehnička sredstava mogu prouzročiti požar ili slična oštećenja imovine.

U zaštiti djece najvažniju ulogu igraju roditelji i staratelji; djeca petarde i ostala pirotehničkih sredstava ne mogu smatrati opasnima ako ih kupuju i koriste i njihovi savjesni roditelji, stoga apeliramo na vas da budemo zajedno u zalaganjima da se niti jedno dijete ne ozlijedi u veselom predblagdanskom ozračju.

« Svibanj 2024 »