Terenska nastava Krapina - Trakošćan - Varaždin (PN)

Autor: Administrator , 17. 10. 2018.

Učenici predmetne nastave 16.10.2018. godine u sklopu terenske nastave svjedočili su prošlosti Krapine, Trakošćana i Varaždina.

U Krapini su posjetili Muzej krapinskih neandertalaca gdje im je dočarana zanimljiva priča o životu i kulturi neandertalskog čovjeka popraćena mnoštvom multimedijskih i drugih sadržaja. Učenici su uživali u muzejskom postavu koji je zorno prikazivao kozmičku, kemijsku i bilološku evoluciju s posebnim naglaskom na razvoj ljudske vrste i krapinskog neandrtalca. Nakon toga slijedio je prijelaz preko leda u dio koji govori o duhovnom svijetu neandertalaca i njihovim navikama te dio muzeja koji im je prikazao brzi kulturni i tehnološki razvoj ljudskog roda. Izlaskom iz muzeja, hodajući lijepo uređenim pješačkim stazama, stigli su na samo nalazište krapinskog pračovjeka na brdu Hušnjakovo koje glasi kao najpoznatije svjetsko nalazište neandertalskog čovjeka uopće.  Sljedeća destinacija bila je dvorac Trakošćan. Ondje su učenici mogli pogledati vrijednu muzejsku građu koja datira čak iz doba renesanse, a koja je sačinjena od zbirki slika, namještaja, oružja i drugih predmeta. Također su kroz zanimljive priče stručnog vodiča naučili kako je dvorac Trakošćan, nakon svog nastajanja u  13. stoljeću, promijenio mnoge vlasnike sve dok 1569. godine nije prešao u ruke hrvatske plemićke obitelji Drašković da bi sada, 500 godina poslije, bio u vlasništvu Republike Hrvatske. Nakon obilaska dvorca došao je trenutak za šetnju okolnim prostorom dvorca i obližnjim jezerom pokraj kojeg se prostirao prekrasan perivoj kojim su učenici prošli da bi došli u obližnji restoran na ručak. Poslije okrijepe uslijedila je vožnja autobusom do Varaždina.  Po dolasku učenici su se istog trenutka uvjerili kako su pristigli u grad koji istovremeno živi nekoliko različitih života pričajući priču o sjaju svojih prošlih vremena kroz vlastitu dinamičnu svakodnevicu. Šetajući gradom upoznali su se s varaždinskom spomeničkom i  umjetničkom baštinom kao što su brojne očuvane palače, značajne javne zgrade, kompleks Starog grada te vrijedne kuće i vile u stilu baroka, rokokoa, klasicizma i secesije. Vrijednu varaždinsku sakralnu umjestnost i arhitekturu učenici su upoznali promatrajući kuću anđela te obližnje crkve, samostane i katedralu.  Predviđeno  slobodno vrijeme učenici su iskoristili za kupovinu suvenira i uživanje u čuvenim  varaždinskim gastronomskim poslasticama. S obzirom na dobru atmosferu i ugodan provod veseli povratak dogodio se, po tradiciji, kasnije od planiranog.

Ivan Lovrić,
                                                                                         učitelj matematike