Dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Administrator , 29. 1. 2018.

„Veličina čovjeka ne leži u bogatstvu i moći, nego u karakteru i dobroti. Ljudi su samo ljudi, i svi ljudi imaju mane i nedostatke, ali svi se mi rodimo dobri.“

Malo tko bi pomislio kako ove snažne riječi mogu izaći iz pera jedne četrnaestogodišnje djevojčice. Ali jesu!

To je tek malen dio misli koji je u svoj Dnevnik napisala židovska djevojčica Anna Frank koja se tijekom perioda od dvije godine sa svojom obitelji krila od nacističkih okupatora koji su okupirali Nizozemsku.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti  kojega obilježavamo 27. siječnja, na dan kada su 1945. godine vojnici sovjetske  Crvene armije oslobodili koncentracijski logor Auschwitz, učenici petog i osmog razreda su na satu povijesti  saznali  nešto više o Anni, ali i o brojnim drugim zbivanjima tijekom nacističkog režima.

Učenici su odgledali  film Dječak u prugastoj pidžami, koji niti ove generacije učenika nije ostavio ravnodušnima. Nakon odgledanog filma, petaši su svoje emocije izrazili crtežima  koji su svoje mjesto pronašli na panou učionice, dok su učenici osmog razreda, podijeljeni u tri skupine, radili  sa tri različita teksta, a zatim je svaka skupina održala kraće izlaganje. Slušajući izlaganja, doznali su na koji su način oduzimane slobode i prava Židova te pripadnika ostalih „neželjenih“ rasa.

„Sjeti se sve ljepote koja je oko tebe i budi sretan.“

Anna Frank

Nikolina Sukalić Rom,