Autor: Natko Rupčić, 12. 3. 2024.

Učenici i učiteljice nižih razreda zajedno s pedagoginjom naše škole zadnji dan srijede u mjesecu veljači posvetili smo važnoj temi vršnjačkog nasilja. Pedagoginja je s učenicima provela radionicu na temu vršnjačkog nasilja s ciljem osvještavanja učenika o problemima nasilja, kako reagirati ako budu u situaciji nasilja.

Kao i prijašnjih godina učiteljice su u svojim razredima likovnim izričajima, glazbom, plesom i drugim različitim oblicima rada obilježili Dan ružičastih majica. Učenici 6. razreda sa razrednicom Lucijom Jerković uradili su plakat, promišljali o temi nasilja, te raspravljali, iznosili svoja mišljenja, kada se događa, što se događa, zašto i na koji način se događa nasilje među vršnjacima.

Odlukom Hrvatskog sabora 2017. godine proglašen je Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Ovaj Dan borbe protiv vršnjačkog zlostavljanja obilježava se diljem svijeta.  Sve je počelo 2007. godine, kada su srednjoškolca u Kanadi vršnjaci maltretirali jer je u školu došao u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci, koja je oboljela od raka dojke. Njega su zbog toga maltretirali, rugali mu se. U znak podrške tom dječaku, dvojica učenika su sutradan također odjenuli ružičasti majicu, nakon njih cijeli razred, a sada i cijeli svijet.

Vršnjačko nasilje u školama i okruženju je u porastu. Nasilje se sve češće događa u digitalnom okruženju putem aplikacija za dopisivanje, video-igrica i raznih drugih platformi.

autor članka: Ankica Rakas-Drljan, pedagoginja