Kino predstava učenika nižih razreda

Autor: Natko Rupčić, 23. 10. 2023.

Učenici nižih razreda naše škole danas su unutar medijske kulture pogledali kino projekciju animiranog filma "Cvrčak i Mravica" u CineStar Areni-Zagreb.

Ovaj film dobio je službenu preporuku za prikazivanje osnovnim školama od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja!
Radi se o svojevrsnoj adaptaciji Ezopove basne i priče Darka Bakliže. Radnja je prilagođena današnjem vremenu i promiče toleranciju i suživot kroz zbližavanje Cvrčka i Mravice koji uspijevaju pomiriti dva suprotstavljena svjetonazora.
U novom viđenju basne ispričane od strane Ezopa i La Fontainea, Ket je cvrčak koji svira gitaru sa svojim bandom, zabavljajući bezbrižne kukce u okolici. Nedaleko živi mravlja princeza Antoneta, u mravinjaku gdje se cijeni samo disciplina i rad, dok je glazba zabranjena. Kad se slučajno susretnu, među njima se rađa bliskost. Shvativši da cvrčci ne mogu preživjeti zimu, Antoneta ih želi spasiti, ali bezuspješno. No kad ju otme pokvareni mrav Anteodor, cvrčci predvođeni Ketom priskaču joj u pomoć.

Glumci: Tara Thaller,  Dušan Bučan, Hrvoje Kečkeš…

Redatelj: Luka Rukavina

Razvijati kod učenika navike posjeta kinu kao dijelu opće kulture, upoznati svijet kina, obogaćivati učenički senzibilitet, prepoznati glavne i sporedne likove, uočiti mjesto radnje, pratiti vremenski slijed događaja, povezivati uzrok i posljedicu samo su neki od ciljeva ove izvanučioničke nastave

Učenici uz pratnju svojih razrednica su razvili osjećaj kulturnog ponašanja u kulturnim i javnim ustanovama.