Od 1996. godine 16. studenog se obilježava Međunarodni dan tolerancije. Taj dan je Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila danom tolerancije i pozvala svoje države članice da ga obilježavaju kako bi podigli svijest građana o važnosti poštivanja i uvažavanja različitosti. Na taj dan su države članice UNESCO-a 1995. godine usvojile Deklaraciju o načelima tolerancije kojom se ovaj dan proglašava Međunarodnim danom tolerancije.
Deklaraciji o načelima tolerancije i istaknuto je kako tolerancija nije „podnošenje“ ili pasivno prihvaćanje drukčijeg, već prepoznavanje univerzalnosti ljudskih prava i temeljnih sloboda svih ljudi.
Nepravde, nasilje, diskriminiranje i govor mržnje posljedice su netolerantnog ponašanja, a mogu se spriječiti edukacijom, preventivnih programa, senzibilizacijom i dobrom komunikacijom.
U našoj školi već godinama ovaj dan obilježavamo kao tematski dan na način da svi učenici i učiteljice nižih razreda obilježe kroz integraciju nastavnih predmete: hrvatski jezik, likovna kultura, sat razrednika. Pedagoginja je u suradnji s učiteljicama s učenicima 1. i 2. razreda obradila bajku „Ružno pače“ s ciljem poticanja učenika na poštivanje različitosti, razvijanje empatije , izražavanje vlastitih misli i osjećaja. S učenicima i učiteljicama 3. i 4. razreda odradili smo radionicu „Prihvaćanje“ s ciljem prepoznavanja vrijednosti ljudi bez obzira na različitosti, poticanja učenika na suradnju pružanje pomoći osobama s posebnim potrebama. Kroz likovni izričaj prikazali su temu tolerancije, prijateljstva, sličnosti i razlika među ljudima, izradili plakate koje su izložili u holu škole zajedno s porukama prihvaćanja i pomaganja.
Nekoliko učenika 8. razreda uz poticaj učiteljice likovne kulture izradili su plakat „Kišobran prijateljstva“ koji su poslali na nagradni natječaj Foruma za slobodu odgoja „Oboji svijet bojama tolerancije. „ i na taj način obilježili Međunarodni dan tolerancije“.
Autorica članka: Ankica Rakas-Drljan