Ljeto: Meduze u moru

Autor: Unknown , 23. 6. 2020.

Najopasnija životinja na svijetu

Meduze su žarnjaci. Te drevne životinje žive u morima duže od pola milijarde godina.

Meduze mogu živjeti od tri do šest mjeseci. Tijelo može biti u obliku klobuka, zvona ili kišobrana. Kreću se nošene morskim strujama, ali i kontrakcijom mišića. One zapravo uzmu nešto vode i onda je kroz otvor izbace van, pa ih taj pritisak pomiče. Tako se na neki način kreću poput elise. Kreću se nakoso prema gore, a klobuk je okrenut u smjeru kretanja. Pri samostalnom kretanju dostižu brzinu od devet kilometara na sat. Meduza diše kroz kožu.

Tijelo meduza sadrži čak 95% vode. Meduze nemaju mozga, srca, organa za disanje ni krvi. Osjetila su im sasvim primitivna, tek razaznaju razliku između dana i noći, a pomoću osjetilnih senzora prepoznaju plijen. Meduze imaju jedan otvor koji im služi i za uzimanje hrane i za izbacivanje otpadnih tvari. Taj je otvor smješten s donje strane klobuka.  Oko meduzinog otvora se nalaze duge lovke, a u njima su žarne stanice koje luče otrov. Na kraju žarnih stanica nalaze se žarne čahure sa žarnim nitima koje imaju završetke u obliku harpuna. Njih žarne stanice izbace u trenutku kad se meduza brani ili lovi hranu. Na taj način paraliziraju žrtvu i progutaju je. Meduze mogu pojesti plijen koji je i nekoliko puta veći. Najčešće jedu planktonske račiće, no u stanju su pojesti i ribu i druge meduze. No i meduze imaju svoje prirodne neprijatelje, rado ih jedu neke vrste riba i morskih kornjača.

Divovske meduze, kao Stomolophus nomurai, mogu doseći promjer klobuka i veći od 2 metra a težinu i iznad 200 kg.

Najopasnija životinja na svijetu

Otrov iz lovki meduza kod čovjeka izaziva bol sličnu opeklini, crvenilo kože ili plikove, osip i otok. Otrov nekih vrsta može izazvati poteškoće s disanjem, povraćanje ili čak gubitak svijesti.
Morska osa je najpoznatija po ozljedama koje nanosi pri napadu. Na lovkama se nalaze gusto poredane žarne stanice sa izrazito jakim otrovom koji izaziva nepodnošljive bolove i može ubiti u roku od 3 minute. Količina otrova u jednoj životinji dovoljna je da ubije 60 odraslih ljudi. Smatra se da je morska osa najopasnija meduza, i jedna od najopasnijih životinja na svijetu.

Mjere prve pomoći

Ako vas opeče meduza, treba izaći iz vode i opečeno mjesto dobro isprati morskom vodom kako bi odstranili lovke. Na opečeno mjesto dobro je staviti ocat ili limunov sok jer će to spriječiti daljnje pucanje zaostalih žarnih čahura. Nemojte trljati opečeno mjesto niti ispirati slatkom vodom ili alkoholom!

Radovi učenika 1.r.

Radovi učenika 2. r.