Svjetski dan oceana

Autor: Unknown , 8. 6. 2020.

Tema: Inovacije za održivi ocean

Ocean, u užem smislu jedinstvena, kontinuirana vodena masa velikih dimenzija, u širem smislu ukupna vodena masa mora na Zemlji koja pokriva skoro tri četvrtine Zemljine površine. Oceani zauzimaju 71% Zemljine površine i od 2000. godine službeno ih je pet: Arktički, Atlantski, Indijski, Tihi i Južni ocean. Međusobno povezani, oceani i mora čine vodenu masu koja se naziva Svjetski ocean. Tako je i naše Jadransko more, kao dio Sredozemnog mora, također dio Svjetskog oceana.

Svake godine se obilježavanjem Svjetskog dana oceana pokušava podsjetiti ljude na izuzetnu važnost oceana za život na Zemlji te na katastrofalne posljedice koje onečišćenje, odlaganje smeća, pretjerani izlov ribe te istrebljenje nekih vrsta, ima na oceane i na prirodnu ravnotežu našeg ekosustava čiji su oceani bitan dio.

Hrvatska neprofitna organizacija "Green Sail" odlučila je Svjetski dan oceana učiniti drukčijim od svih dosadašnjih. Pet minuta posla, pet komada otpada. To je sve. Organizacija koja već nekoliko godina radi na razvoju održivog turizma u nautičkom sektoru pokrenula je, naime, virtualnu kampanju "Green Sail Takes 5!" kojom pozivaju na globalnu akciju čišćenja da bi pomogli zaštiti mora i oceana u svega pet minuta, i to tako što se sve zainteresirane sudionike potiče da na Dan oceana naprave kratku stanku – bez obzira na to gdje u svijetu žive i što rade – i da za vrijeme tih pet minuta skupe pet komada otpada. Iz udruge "Green Sail" objašnjavaju kako – uzme li se u obzir da je više od 90 posto otpada u svjetskim morima i oceanima došlo s kopna – svaki komad otpada s kopna, bez obzira na svoju veličinu, može imati ogroman utjecaj na čistoću voda.
Bilo da se baci izravno u more, odleti s kopnenih odlagališta u odvode i rijeke ili se prenese kanalizacijskim cijevima iz kućanstava, upravo su naša mora i oceani konačno odredište takvog smeća.
Odvajanjem pet minuta i sudjelovanjem u kampanji kako bi se uklonio otpad na kopnu svaki sudionik može neizravno pridonijeti čistoći voda te pomoći da mora i oceani ostanu čisti i u budućnosti.

Učenici prvog i trećeg razreda slikaju ocean i život u njemu.