Svjetski dan zdravlja

Autor: Unknown , 7. 4. 2020.

2020. Međunarodna godina medicinskih sestara i primalja

Svjetski dan zdravlja - 7. travnja ujedno je i prigoda za dodatnu promociju zdravlja organiziranjem raznih događaja i javnozdravstvenih akcija na međunarodnoj, regionalnoj i lokalnoj razini koje treba poduzeti za očuvanje zdravlja i sprečavanje bolesti.

Svake godine Svjetski dan zdravlja posvećen je određenoj zdravstvenoj temi s odabranim sloganom  i usredotočen na podizanje razine svijesti građana o tome što svaki pojedinac i društvo u cjelini mogu učiniti za svoje zdravlje tijekom cijele godina. Ove godine tema je posvećena radu medicinskih sestara i primalja. Cilj je osvijestiti zajednicu i donositelje odluka na važnu ulogu koju imaju u održavanju svijeta zdravim. Medicinske sestre i drugi zdravstveni radnici nalaze se na čelu borbe protiv COVID-19 - pružajući visokokvalitetno i uvažavajuće postupanje i njegu, vodeći računa o dijalogu u zajednici za rješavanje strahova i pitanja te, u nekim slučajevima, prikupljanje podataka za kliničke studije.

Medicinske sestre i primalje imaju važnu ulogu u zdravstvenom sustavu. Svoj su život posvetile su brizi za potrebite, pružaju kvalitetnu i sigurnu zdravstvenu njegu, a njihova je edukacija temeljena na dokazima i cjeloživotnom učenju. Svijetu je, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, potrebno još 9 milijuna medicinskih sestara i primalja da bi se do 2030. godine dosegla sveobuhvatna, univerzalna zdravstvena zaštita.

Zato je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) 2020. godinu proglasila Međunarodnom godinom medicinskih sestara i primalja te su pozvali sve da se pridruže SZO – u i partnerima (ICM, ICN, Nursing Now i UNFPA) u njihovim višegodišnjim nastojanjima da odaju počast medicinskim sestrama i primaljama i osvijeste javnost o njihovoj važnosti.