Sat za planet Zemlju

Autor: Unknown , 27. 3. 2020.

28. OŽUJKA 2020.

#isključi

U subotu, 28. ožujka u 20.30 sati po lokalnom vremenu, Sat za planet Zemlju, jedan od najvećih globalnih pokreta za okoliš, ponovno će okupiti ljude diljem svijeta kako bi pokazali svoju predanost planetu. Svjetska biološka raznolikost se smanjuje neviđenom i alarmantnom brzinom, oko milijun vrsta prijeti izumiranje, a planet je na rubu globalnog zagrijavanja. Ovom akcijom svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF ističe značaj prirode kao temelj zdravog planeta i neposredno, snažno i isplativo rješenje za klimatsku krizu.

S obzirom na situaciju u kojoj se svijet iznenada našao zbog mjera opreza od koronavirusa COVID-19, gdje javna okupljanja u većini zemalja nisu moguća, WWF ističe da je zdravlje i sigurnost njihovih pratitelja ispred svega. Stoga ove godine pozivaju pojedince da se priključe akciji virtualno.

Evo što možete učiniti:
Snimite trenutak gašenja svjetla kod kuće ili ako kroz prozor možete vidjeti gašenje rasvjete na znamenitostima u vašem gradu. Videozapis neka traje najviše 15-ak sekundi,  uz njega možete dodati i svoju osobnu poruku. Objavite video na svojim društvenim mrežama uz  #EarthHour.

Ova akcija koja je poznata po simboličnom gašenju svjetla u trajanju jednoga sata nastala je u Sydneyu 2007. godine, a tijekom godina proširila se na više od 180 zemalja i 7500 gradova. U njoj još od 2009. godine sudjeluju i gradovi naše regije. U Hrvatskoj je akcija prošle godine obilježena u 85 gradova i mjesta gašenjem dekorativne rasvjete na ključnim znamenitostima.
Dok neki znanstvenici i biolozi pandemiju s kojom se suočavamo povezuju s gubitkom biološke raznolikosti, u WWF-u poručuju da sada više nego ikada trebamo postati svjesni važnosti prirode koja je ključ našeg opstanka i napretka. Ljudske aktivnosti ozbiljno ugrožavaju prirodne sustave i prijete opstanku Zemlje. Putem platforme "Glas za naš planet" pozivamo svjetske čelnike da učine sve kako bismo postigli novi sporazum o očuvanju prirode i opstanku ljudi kojim će se zaštiti i obnoviti priroda do 2030. godine. Želimo osigurati da očuvamo najmanje 30% Zemljine površine za prirodu te da se preostalim dijelom upravlja na održiv način i tako osigura porast globalne temperature za samo 1,5°C.

Greta Thunberg rekla je: "Sat za planet Zemlju za mene je svaki dan svakoga dana. Potreba za ujedinjavanjem i zaštitom našeg planeta nikada nije bila veća. Videozapis  Nature now pogledajte na https://www.youtube.com/watch?v=-Q0xUXo2zEY .

A što ti možeš učiniti?

• posadi biljku (stablo, voćku, cvijet)
  • recikliraj
  • koristimo obnovljive izvore energije.