Dani knjige u travnju

Autor: Unknown , 23. 4. 2012.

"Sudbina knjige slična je sudbini čovjeka.

Knjiga se rađa, živi i umire, a tijekom svog, ovozemaljskog života

doživljava sretne i tužne trenutke baš kao i sam čovjek."

Aleksandar Stipčević

2. travnja je proglašen Međunarodnim danom dječje knjige jer je na taj dan rođen jedan od najvećih i najslavnijih pisca dječjih bajki, poznati Danac, Hans Christian  Andersen. Po njemu nosi ime i najznačajnija svjetska nagrada na području dječje knjige koja se često naziva i Mali Nobel, a dobivaju je pisci i ilustratori za trajni doprinos književnosti za djecu. Andersenova su djela prevedena na više od 80 jezika i bila su nadahnuće za stvaranje mnogih kazališnih djela, baletnih predstava, filmova, skulptura i slika. Bajke su mu prevođene na četrdesetak različitih jezika. Više od 150 priča za djecu označile su ga jednim od najpoznatijih autora svjetske literature.

22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, dan koji se odlukom Sabora Republike Hrvatske slavi od 1996., u spomen na oca hrvatske književnosti Marka Marulića, koji je na taj dan prije više od pola tisućljeća tj. 1501. godine dovršio kao pedesetogodišnjak Juditu, svoje najpoznatije djelo na hrvatskome jeziku. Tom prigodom uručuju se i nagrade Dana hrvatske knjige koje dodjeljuje Društvo hrvatskih književnika koje je na taj dan 1900. godine i utemeljeno i koje i danas djeluje kao jedan od glavnih čuvara i promotora hrvatske pisane riječi.

23. travnja - Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer je na taj dan umro Miguel de Cervantes, najveći španjolski pripovjedač i jedan od najvećih pisaca svjetske književnosti, a rodio se William Shakespeare, najveći pisca engleskoga jezika i najslavniji i najizvođeniji svjetski dramatičar. Obojica su umrli 1616. godine.

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se u više od stotinu zemalja i na taj se dan nastoji uključiti autore, izdavače, nastavnike, knjižničare, javne i privatne institucije, neprofitni sektor i medije u osvještavanju važnosti knjiga i čitanja.