Svjetski dan ptica selica

Autor: Unknown , 11. 5. 2018.

„Zajedno za očuvanje ptica“

Drugi vikend u svibnju obilježava se Svjetski dan ptica selica (World Migratory Bird Day). Taj se dan obilježava od 2006. godine radi podizanja svijesti javnosti o potrebi zaštite ptica selica i njihovih staništa. Inicijativa za obilježavanje toga dana pokrenuta je pod pokroviteljstvom međunarodnog Sporazuma o zaštiti afričko-euroazijskih migratornih ptica močvarica (AEWA) i Konvencije o zaštiti migratornih vrsta divljih životinja (Bonska konvencija).

Ovogodišnja tema Svjetskog dana ptica selica je „Zajedno za očuvanje ptica“, čime se želi ukazati na potrebu očuvanja ptica na globalnoj razini i važnosti suradnje svih ljudi i institucija uključenih u te aktivnosti. Naime, dogovorom između američke organizacije Environment for the Americas (EFTA), Bonske konvencije i AEWA-e odsad će se ovaj dan, osim u Europi i Africi,  istovremeno obilježavati na svjetskoj razini, a u svrhu povećanja svijesti o izazovima s kojima se susreću ptice tijekom migracija na tri glavna selidbena puta: Afričko-Euroazijskom, Istočnoazijskom – australoazijskom i Američkom selidbenom putu. Tema ovogodišnjeg dana ptica selica „Zajedno za očuvanje ptica“ naglašava važnosti komunikacije i dijeljenja iskustava te učenja jednih od drugih bez obzira na državne granice ili selidbene puteve.

Nevjerojatna migracijska putovanja koja ptice selice prođu svake godine oduvijek su izazivala divljenje ljudi. Ptice selice ne mare za državne granice, a čak im ni seoba na drugi kontinent ne predstavlja prepreku. Osim oluja i ostalih vremenskih nepogoda, suočavaju se s ratom zahvaćenim područjima, krivolovom, žicama dalekovoda, elisama vjetroelektrana i uništavanjem odmorišta (osobito močvarnih područja) na tom zahtjevnom putu. Opstojnost povijesne veze ljudi i ptica selica danas ovisi o našoj odgovornosti prema prirodi i očuvanju prirodnih resursa. Samo tako možemo očuvati staništa ptica, a time i ptice.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana ptica selica učenici su koristeći malu interaktivnu enciklopediju Ptice naših krajeva poslušali pjev ptica selica koje obitavaju u Hrvatskoj i upoznali njihov način života.

Izvor: http://www.eduvizija.hr/portal/sadrzaj/ptice-nasih-krajeva-mala-interaktivna-enciklopedija

Učenici izrađuju ptice selice od papira.