Međunarodni humanitarni dan 2017.

Autor: Unknown , 23. 11. 2017.

"Dan kad bi trebali promisliti malo o sebi,

koliko brinemo o drugome u potrebi."

23. studeni se obilježava kao Međunarodni humanitarni dan. Taj dan bi trebali promisliti malo o sebi, koliko brinemo o drugome u potrebi. Humanitarna djelatnost je djelatnost kojom se bez naknade i bez uvjetovanja nacionalne, vjerske, političke ili bilo kakve druge pripadnosti pruža pomoć onima kojima je pomoć potrebna zbog stanja u kojem se nalaze, a za koje oni nisu krivi.

Humanitarna pomoć (od lat. humanitas ljudskost) je kratkoročna materijalna i logistička pomoć kao mjera za zaštite i brige za ljude na humanitarnoj osnovi. Obično se pruža kod posljedica humanitarnih kriza.

Osnovni ciljevi humanitarne pomoći su:

• Spas ljudskih života;

• Pružanje pomoći za osnovne ljudske potrebe (voda, hrana, smještaj);

• Pružanje osnovnih higijenskih i medicinske pomoći.

Humanitarnu pomoć pružaju humanitarne organizacije kao što su UNICEF, UNHCR, Crveni križ i Crveni polumjesec, Karitas, Liječnici bez granica.

Crveni križ je najveća i najstarija svjetska humanitarna organizacija.

UNICEF je međunarodni fond za djecu koji skrbi o kvaliteti životnog standarda djece i mladih.

UNHCR je agencija Ujedinjenih naroda za pomoć izbjeglicama, a glavna zadaća im je zaštita izbjeglica i rješavanje izbjegličkih pitanja u cijelom svijetu.

Karitas (lat. caritas - ljubav prema bližnjemu), točnije Caritas Internationalis, je savez 165 katoličkih humanitarnih organizacija, njihova misija  je da rade na izgradnji boljeg svijeta, posebno za siromašne.

Liječnici bez granica (fr. Médecins Sans Frontières – MSF; eng. Doctors Without Borders) su međunarodna, humanitarna i nevladina organizacija koja pruža medicinsku pomoć žrtvama oružanih sukoba, epidemija i prirodnih ili ljudski izazvanih katastrofa.

Svaki učenik može biti humanitarac. Daruj igračke, odjeću ili hranu humanitarnim organizacijama u svome zavičaju. Pomozi starijima i nemoćnima.