Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2017.

Autor: Unknown , 15. 10. 2017.

"Čitanje ne dolazi u pitanje"

Nacionalni kviz za poticanje čitanja nosi naziv „Čitanje ne dolazi u pitanje“

Za ovaj kviz poslužite se sljedećim knjigama:
MAJA BRAJKO LIVAKOVIĆ: Milijunaši
TIHOMIR HORVAT: Mali ratnik
SANJA PILIĆ: Pošalji mi poruku

Tihomir Horvat: Mali ratnik

Najbolji rukopis koji je pristigao na natječaj za roman za mlade s temom Sigetske bitke i Nikole Šubića Zrinskog, a povodom njegove 450. obljetnice. Grupa vrlo osebujnih i pametnih tinejdžera sudjeluje u prikupljanju povijesne građe i stvaranju filma virtualne stvarnosti na temu bitke kod Sigeta. Napeto, višeslojno i vrlo čitljivo djelo zainteresirat će mlade čitatelje suvremenim pristupom za temu povijesnog događaja kojim je zaustavljen daljnji prodor Turaka na Zapad.

Sanja Pilić: Pošalji mi poruku !

Sofija je, otkad je izašla iz bolnice, sasvim druga osoba. Svakim danom je postajala sve romantičnija. Je li tome kriv bio Mat, novi dečko u razredu? Svakim danom je sve više mislila na njega. Ali ne samo ona. Mat je bio tiha patnja svih cura u razredu. Sve joj je to bilo glupo. Srećom, počela je pisati neku vrstu vizualnog dnevnika, bilježila je slikom svoje osjećaje, iz dana u dan. Uzela bi mobitel i krenula. Nakon nekog vremena je ustanovila da snimci nisu dobri i da je to totalni amaterizam pa je kupila fotoaparat s kamerom. Tada je počela uživati. Filmovima je pokušavala sačuvati ono što voli. Pri jednom istraživanju grada i nepoznatog kvarta, srela je Mata i razgovarala s njim, bez kamere. Bila je presretna. Nedugo zatim, po školi se prosula priča o Matovom nasilničkom ponašanju. Sofija je znala za njegove brige. Mat joj se neko vrijeme javljao porukama, pa onda nije, pa opet je. Bol koju je nosio bila je prevelika. Roman je nagrađen Nagradom "Grigor Vitez" za 2016. godinu.

Maja Brajko-Livaković: Milijunaši

Roman za mlade, nabijen akcijom, pun neizvjesnosti i događaja, a pri tom nije lišen emocija. Glavni lik je srednjoškolac Luka i njegov otac, bogati poduzetnik koji zbog ekonomskog interesa kani uništiti plaže jednog malog dalmatinskog mjesta, a mještani se naravno tome protive.Priča govori i o suočavanju mladih s roditeljima koji su se ogriješili o zakon. Pri tome atuorica ne osuđuje, niti traži osvetu, već je u potrazi za vraćanjem posrnulih u normalan život i očuvanje obitelji. Aktualna tema romana o težnji za bogaćenjem pod svaku cijenu i posljedicama koje donosi ima i jednu vrijednu pouku, ljudske vrijednosti trebale bi biti iznad materijalnih dobara.

Ovogodišnja manifestacija posvećena je enciklopedistici.

Enciklopedika, stručna djelatnost i znanstvena disciplina koja se bavi prikupljanjem, odabirom i predstavljanjem znanja u obliku enciklopedija, leksikona i drugih enciklopedičkih djela, kako bi ono bilo lako dostupno širemu krugu ljudi; također enciklopedistika. U uskoj je vezi s leksikografijom, koja se u užem smislu ponajprije bavi jezičnim rječnicima; enciklopedika se često smatra dijelom leksikografije u širem smislu.

Enciklopedička djela pripadaju među referentna djela, tj. priručnike. Za razliku od primarnih izvora informacija, kakvi su npr. znanstveni članci, enciklopedička djela sadrže konsolidirane informacije, tj. odabrane, vrednovane, sažete i prikladno predstavljene informacije, što ih ujedno svrstava među tercijarne izvore informacija.

Iako leksikografija kao djelatnost sastavljanja rječnika u Hrvatskoj ima dugu i bogatu tradiciju, a i samu je riječ enciklopedija prvi upotrijebio u današnjem značenju hrvatski humanist P. Skalić, prva enciklopedička djela javljaju se na ovim prostorima tek potkraj XIX. st. i u prvoj polovici XX. st. Pravi procvat enciklopedika doživljava tek 1950., osnutkom Leksikografskoga zavoda FNRJ (danas Leksikografski zavod Miroslav Krleža), koji je s više od 200 svezaka objavljenih enciklopedičkih djela do danas ostao žarištem te djelatnosti, ne samo u Hrvatskoj već i u svjetskim razmjerima. Enciklopedika kao znanstvena disciplina klasificirana je kao grana informacijskih znanosti; na Filozofskom fakultetu u Zagrebu postoji Katedra za leksikografiju i enciklopediku (od 2004), a najnovije spoznaje objavljuju se u znanstvenom časopisu Studia lexicographica u izdanju Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža. (→ enciklopedija; leksikon; leksikografija).