Svjetski dan močvarnih staništa

Autor: Unknown , 2. 2. 2016.

Lonjsko je polje najveće

zaštićeno močvarno područje u Hrvatskoj

Naša najpoznatija močvarna staništa su Kopački rit, Crna Mlaka, donji tok Neretve te Mokro i Lonjsko polje. Na svakome od njih čovjek zanijemi od ljepote i predstavljaju ono što svakako treba vidjeti. Nama najbliže močvarno stanište je Lonjsko polje.

Močvare, rijetke ptice, neobični vodozemci, posavski konji, guste šume i autohtona sela samo su djelić onoga što čini taj ekološki laboratorij. Lonjsko polje je najveće zaštićeno močvarno područje u Hrvatskoj i premda ga je zaštitio čovjek, ondje vladaju živopisne i bučne ptice močvarice i – voda. Rijeke Sava, Una, Kupa, Lonja i Strug susreću se baš na području toga parka, a zbog njihove vrlo složene dinamike, ondje su i poplave nepredvidive pa se na njih mora računati u svako doba godine.

Europsko selo roda

Ukras Lonjskoga polja su ptice. Čigoč je poznat kao Europsko selo roda, kojih ondje ima više nego stanovnika. O njihovim se gnijezdima ispredaju legende. Jedan je stanovnik Čigoča, primjerice, sagradio novi dimnjak da ne uznemirava obitelj roda koja se smjestila na njegovu originalnom dimnjaku. Neke se rode, zajedno sa svojim dugonogim partnerima, uvijek vraćaju u isto gnijezdo, na isti dimnjak, pa ih domaćini doživljavaju kao rođake s juga, a postoje i one kojima se tu toliko sviđa da, suprotno svojoj letačkoj prirodi, u Čigoču odluče i prezimiti.

Izvor:  http://www.radost.hr/roditeljski-kutak/kraljevstvo-je-mocvara-1102