Hrvatski olimpijski dan 2015.

Autor: Unknown , 11. 9. 2015.

Brže, više, snažnije!

Olimpijske igre (OI) su najveća svjetska športska priredba pokrenuta i organizirana prema zamisli Pierrea de Coubertina, koji se nadahnuo antičkim olimpijskim svečanostima što su se održavale u starogrčkom svetištu Olimpiji, svake četvrte godine.

Olimpijski simbol sastoji se od pet krugova koji se isprepleću i simboliziraju jedinstvo pet kontinenata i susret sportaša iz čitavog svijeta na OI.

Olimpijsko geslo brže, više, snažnije P. de Coubertin proširio je: brže u živosti duha, više u moralnom pogledu, a snažnije u životu uopće.

Hrvatski olimpijski dan u školskoj knjižnici obilježili smo čitajući časopis Olimp i knjige Mali sportaši.

Olimp, časopis Hrvatskog olimpijskog odbora, jedinstveni je sociološko kulturološki časopis hrvatskog sporta pokrenut odlukom Vijeća HOO-a 1999. godine. Za časopis Olimp pisali su i pišu novinarski autoriteti i uglednici javne riječi kao i povijesti sporta govoreći o odnosu sporta i društva u područjima filozofije, umjetnosti, etike, medija, vrhunskog sportskog rezultata do glavnih događaja u hrvatskom i međunarodnom sportu i olimpizmu.

"Knjiga Mali sportaši napisana je sa željom da mlade čitatelje upozna s čudesnim svijetom sporta. Osobito je dobro što su sportovi predstavljeni na vrlo jednostavan način. Autor nam poručuje da se sportom bave Grci od sedmog stoljeća prije Krista, pa eto ako su mogli oni, možete, djeco i vi  danas."

Zdenko Jajčević, prof.