Zelena energija

Autor: Unknown , 5. 6. 2015.

Što si spreman učiniti za spas planeta?!

Povodom obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša učenici su naučili da je energija "gorivo života" koje sve pokreće.

Izvore energije dijelimo na neobnovljive (fosilna goriva: ugljen, nafta i plin te nuklearno gorivo) i obnovljive (sunce, vjetar, voda, biomasa, geotermalna energija Zemlje). Neobnovljivi izvori energije nalaze se u prirodi, ali su potrošni, ne mogu se obnoviti ni ponovno proizvesti, a pri tom zagađuju okoliš i štete našem zdravlju. Obnovljive izvore energije ne možemo nikad potrošiti, oni se stalno obnavljaju, a njihovo korištenje ne ostavlja štetne posljedice za okoliš i naše zdravlje, zato ih nazivamo "zelena energija".

Porastom broja stanovnika raste i potreba za energijom. Uporabom neobnovljivi izvora energije nastaju staklenički plinovi koji doprinose globalnim klimatskim promjenama. Kako bi smanjili onečišćenje i uništavanje našeg planeta moramo koristiti energiju vode, sunca, vjetra, biomase i energiju Zemlje.