21.1. Međunarodni dan zagrljaja

Autor: Unknown , 22. 1. 2014.

• 4 su zagrljaja potrebna za preživljavanje
  • 8 za održavanje
  • 12 za napredovanje

Pet do šest zagrljaja na dan učinit će vam život dužim i ljepšim, tako smatraju psiholozi, a zaključio je to i američki svećenik Kevin Zaborney još 1982. koji je današnji dan proglasio međunarodnim danom zagrljaja.
Da grljenje ima u najmanju ruku ljekovita svojstva, potvrđuju i riječi psihologinje Virginije Satir kako je čovjeku potrebno četiri zagrljaja na dan da bi preživio. Osam zagrljaja dnevno treba nam da bismo se održali, a 12 zagrljaja na dan da bismo napredovali - rekla je Virginia Satir. Svjetski poznati psiholog Jack Canfield u svojoj teoriji o grljenju navodi kako je grljenje zdravo, posve prirodno i praktički savršeno.

Vrste zagrljaja

Medvjeđi zagrljaj - Jedna ruka ide preko ramena, a druga preko struka grljene osobe, koja grli na isti način. Pritom se osobe gledaju u oči. Zagrljaj je vrlo čvrst, ali ne i prekomjerno.  Poruka: “Ti si supač!”, ili “Možeš računati na mene”.

Zagrljaj “slovo A” - Tijela su nagnuta jedno prema drugom, grli se s obje ruke, jednom preko ramena, a drugom u predjelu pazuha druge osobe, a lica su pripijena, tako da obje osobe gledaju u istom smjeru. U nekim zemljama (ne baš u Hrvatskoj) ovo kratko grljenje je za dobrodošlicu ili pozdrav.

Zagrljaj “Želim te na veliki način” - Dvoje ljudi grli se s rukama obavijenim jedno oko drugo - muškarac drži djevojku oko struka a ona njega oko vrata, torza se dotiču, noge isprepliću, stopala dodiruju.

Zagrljaj s tapkanjem po leđima - Grljenje s obje ruke i tapkanjem grljene osobe s jednom od njih. To znači: “Drag si mi, ali ovo je samo prijateljski zagrljaj”.

Jednoruki zagrljaj - Kratak zagrljaj desnom rukom druge osobe. Tipičan za muškarce, kada je poruka: “Tvoj sam kompa, ali nismo toliko bliski”.

Bezprsi zagrljaj - U kontaktu sudjeluju ruke i ramena, ali ništa ispod tog nivoa. Ostaci tijela su udaljeni oko 30-50 cm. Tipičan za žene kada se susreću s kolegicama s kojima su više formalne, a manje bliske.

Obrazni zagrljaj - Nježni zagrljaj bilo kojeg tipa, stojeći ili sjedeći, pri kome se obrazi istaknuto dodiruju, dok je ruka obično na drugoj strani lica. Značenje: “Žao mi je što si tužan”.

Kućanski zagrljaj - Daje se osobi koja obično radi kućanske poslove priđe se odostraga i obuhvati ju se s obje ruke u predjelu struka, tako da ruke grlitelja budu prekrižene.

Zagrljaj “Pogodi tko je” - Grlitelj prilazi odostraga i s obje ruke nježno pokrije oči grljene osobe, tako da mu prsa dotiču leđa druge osobe.

Čeoni zagrljaj - Ruke idu na ramena druge osobe, a čela se naslanjaju jedno na drugo.

Zagrljaj “Oko srca” - Svaki od grlitelja obuhvaća drugoga s jednom rukom ispod pazuha, a drugom iznad ramena, držeći prste na vratu sa stražnje strane.

Postranični zagrljaj - Zagrljaj dvoje ljudi sa po jednom rukom, koji stoje jedan uz drugoga. Pogodan za provođenje vremena čekanja u redu.

Zagrljaj “Vrh glave” - Stojeći grlitelj grli s obje ruke sjedeću osobu, obuhvaćajući joj glavu ili vrat, s jednom stranom lica dodirujući potiljak. Dobar lijek protiv depresije.

Sendvič zagrljaj - Ako ste dosad pomisliti kako u zagrljaju mogu sudjelovati samo dvije osobe, prevarili ste se. Sendvič zagrljaj sastoji se od tri osobe. Često se pojavljuje u obliku obiteljskog zagrljaja i kada se dijete nalazi između roditelja.

Grupni zagrljaj - U grupnom zagrljaju nalazi se 3 ili više osoba, koje mogu stajati u pravilnom krugu, liniji ili neravnomjerno raspoređene. Bitno je samo da svi članovi sudjeluju i isprepletu ruke. Čest je kod timskih sportova.

BONTON

Poštuj prostor oko druge osobe.

Zatraži dopuštenje prije nego što ju zagrliš.

Zagrljaj je oblik pokazivanja privlačnosti ili naklonosti, pa grljenje treba biti u suglasju s tom činjenicom.

Zagrljaj je nježan i topao, nije vojni manevar.