Svjetski dan smijeha

Autor: Unknown , 10. 1. 2022.

"Smijeh je lijek."

Svjetski dan smijeha obilježava se od 1998. godine, na inicijativu indijskog liječnika Madana Kataire, i to čak dva puta godišnje – 10. siječnja i 2. svibnja.

To dovoljno govori koliko je smijeh važan za ljudsko zdravlje i koliko ima istine u uzrečici smijeh je lijek.

Dobrobiti od smijeha su mnogobrojne i evo nekoliko najznačajnijih:

Fizičke dobrobiti:
* smijeh povećava količinu kisika u organizmu, pa je tako ravan drugim aerobnim vježbama
* jača imunološki sustav
* pomaže u eliminaciji bola
* pomaže kod sniženje krvnog pritiska
* relaksira napetost mišića
* masira unutrašnje organe doprinoseći njihovom boljem funkcioniranju
* lučenje hormona sreće serotonina koji podiže raspoloženje
* lučenje hormona endorfina koji smanjuje fizičku bol

Mentalne/emocionalne dobrobiti:
* smijeh nas oslobađa stresa
* može ublažiti anksioznost i depresiju
* poboljšava raspoloženje

Socijalne dobrobiti:
* oslobađanju osjećaja stidljivosti
* gubljenju straha od javnog nastupa,
* polaznici postaju kreativniji i spontaniji
* uživanje u interakciji

Duhovne dobrobiti:
kada se smijemo potpuno smo…
* prisutni u sadašnjem trenutku
* postajemo kao “mala djeca”
* ispunjeni smo radošću i lakoćom, a sve to u nama njeguje:
* unutrašnji mir i
* bezuvjetnu ljubav

Te novostečene snage i osobine postaju dio svakodnevnog života pojedinaca čineći njihov život bogatijim i kvalitetnijim.

IGRE ZA POTICANJE SMIJEHA

OGLEDALO

Ova se igra izvodi u paru. Jedan igrač izvodi razne pokrete rukama, nogama, glavom, a drugi ga igrač u tome pokušava slijediti.

Onaj koji je u tome najuspješniji i čiji pokreti su najsličniji odrazu u ogledalu onoga koji zadaje pokrete - je pobjednik.

ZNAM TKO SI

Jedan igrač oponaša nekoga koga svi ostali igrači poznaju (prijatelja, učitelja, neku slavnu osobu...) ili neko zanimanje. Igrač ima tri minute vremena za oponašanje, a ostali imaju pravo na samo jedan odgovor. Igrači mogu tražiti oponašatelja da ponovi oponašanje najviše tri puta. Onaj koji pogodi o kome se radi postaje oponašatelj.

SMIJEŠAN CRTEŽ

Ovo je igra za dvoje ili više igrača. Igrači imaju po jedan papir na kojemu je nacrtan krug (srednje veličine) i olovku. Zadatak je da žmireći u taj krug ucrtaju oči, nos i usta. Na kraju se bira najsmješniji crtež.

Igrač s najsmješnijim crtežom zadaje novu temu za crtanje (cvijet, kuću...).

Starija djeca imaju još jedan zadatak: pokraj crteža, žmireći, trebaju upisati i svoje ime!

ISTINA ILI IZAZOV

Prvi igrač započinje igru pitanjem upućenim drugom igraču; Istina ili izazov? Ako drugi igrač izabere „istinu“, tada mu prvi igrač postavlja neko pitanje na koje ovaj mora odgovoriti. Ako drugi igrač odabere „izazov“, tada prvi igrač smišlja zadatak koji prvi igrač mora izvršiti. Nakon što je zadatak izvršen, igrač koji ga je izvršio postavlja pitanje igraču do sebe.

PTIČICA

Ovo je igra za više igrača. Jedan među igračima je fotograf. Kad fotograf pljesne rukama, svi trebaju učiniti ono što kaže; npr. poredati se u vrstu od najvišeg do najnižeg, stajati na jednoj nozi, čučnuti, glumiti da sviraju neki instrument... Kad fotograf kaže: "Ptičica!", svi se trebaju nasmijati dok ih on fotografira.