Međunarodni dan materinskog jezika 2021.

Autor: Unknown , 19. 2. 2021.

„Poticanje višejezičnosti temelj je

uključivosti u obrazovanju i društvu “

Međunarodni dan materinskog jezika, na inicijativu Bangladeša, proglašen je na Generalnoj skupštini UNESCO-a 1999. godine, a od 2000. obilježava se u cijelom svijetu 21. veljače. UNESCO vjeruje u važnost kulturne i jezične raznolikosti za održiva društva i mir jer raznolikost doprinosi međusobnoj toleranciji i poštovanju.

Jezična je raznolikost ugrožena nestajanjem sve više jezika. Četrdeset posto ljudi na svijetu nema pristup obrazovanju na jeziku kojim govori ili koji razumije. Možda baš zato raste razumijevanje za važnost obrazovanja na materinskom jeziku, posebno u ranim godinama školovanja, te zalaganje za njegov razvoj u javnom životu. Višejezična i multikulturalna društva postoje kroz svoje jezike koji prenose i čuvaju tradicionalna znanja i kulturu.

„Poticanje višejezičnosti temelj je uključivosti u obrazovanju i društvu “ tema je Međunarodnog dana materinskog jezika 2021. jer jezična raznolikost jača uključivost i održivost. Razvojni ciljevi UNESCO-a počivaju na načelu „nikog ne ostavljati iza sebe“ i obrazovanju temeljenom na učenju materinskog jezika od najranije dobi.

Povodom obilježavanja Dana materinskog jezika učenici su pogledali prezentaciju i riješili kviz o svome materinskom jeziku.