Svjetski dan zagrljaja 2021.

Autor: Unknown , 21. 1. 2021.

Iako se zbog epidemioloških mjera ne smijemo grliti,

smijemo poslati virtualni zagrljaj!

Svjetski je dan zagrljaja. Zagrljaj je jedan od načina kako možemo drugome pokazati ljubav, privrženost ili pak potporu. Iako se zbog epidemioloških mjera ne smijemo grliti, smijemo poslati virtualni zagrljaj!

Zagrljaj – Moćniji od osmijeha, snažniji od riječi, intimniji od poljupca!

Zagrljaj za uzvrat ne traži ništa i potpuno je besplatan. On sklapa prijateljstva. Jača ih. Budi ljubav. Iako ima status poželjnog začina svakodnevice, ponekad ga sklonimo u ladice, pa tek kada zapadnemo u ozbiljnu krizu, raspišemo „potjernicu“ za njim. Htjeli bi instant rješenje u instant vremenu. Ali, u danu koji traje 24 sata, nama je potrebno grliti se bar šest minuta ili razmijeniti najmanje osam zagrljaja. Zašto? Zato što tek tada možemo računati na sve one privilegije koje nam dodir može pružiti.

DUŽI ZAGRLJAJ – VEĆA SREĆA

* Prosječan zagrljaj traje 9,5 sekundi.

* Ljudi u prosjeku provedu 12 sati godišnje grleći se.

* Studije pokazuju da djeca koju roditelji od rođenja nedovoljno grle, kasnije nauče čitati ili hodati i teže se bore sa stresom tijekom života.

* Stručnjaci tvrde da veze u kojima je zagrljaj izuzetak, a ne pravilo, imaju daleko kraći rok trajanja.

* Istraživanje provedeno na Univerzitetu „Emory“ pokazuje da zagrljaj ima moć sanirati svaku emocionalnu ranu, pogotovo onu koju pokreće osjećaj da smo sami, usamljeni, ostavljeni.

* Duži zagrljaj podiže nivo serotonina, hormona odgovornog za dobro raspoloženje i osjećaj sreće.

* Dodir može biti zamjena za smijeh i meditaciju jer nas, kako tvrde znanstvenici, uči da živimo u trenutku, prepuštamo se životnoj energiji i pravilno dišemo.