Priče iz Vukovara

Autor: Unknown , 18. 11. 2020.

Grad - to ste vi.

Siniša Glavašević

Hrvatski novinar, publicist i prozaik, rođen je 4. studenoga 1960. u Vukovaru. Na Hrvatskom radiju – Radio Vukovaru bio je najprije spiker, a kasnije urednik i ratni izvjestitelj. Po zauzeću Vukovara odveden je 19. 09. 1991. iz vukovarske bolnice i od tada mu se izgubio trag. Početkom 1997. njegovo je tijelo eshumirano iz masovne grobnice na Ovčari. Pokopan je u Zagrebu 14. ožujka 1997. na Mirogoju. Smatra se simbolom hrvatskog ratnog novinarstva te jednim od heroja Domovinskog rata, za što je posmrtno odlikovan 2011. godine. Priče iz Vukovara jedini su njegov sačuvani literarni uradak.

Priče o Vukovaru

Kratke, lirske priče o Vukovaru, piščevu djetinjstvu, prijateljima, životu, ratu i svijetu što nas okružuje, jedina su književna ostavština Siniše Glavaševića, legendarnoga ratnog izvjestitelja iz Vukovara. Iz opkoljenog i razrušenog Vukovara, neposredno prije njegova pada, uredništvu Hrvatskoga radija u Zagrebu, Siniša je uz ratna izvješća, slao i priče, posvećene sebi samom i svome gradu. Dok u ratnim izvješćima za Hrvatski radio prevladavaju gnjev, očaj i optužbe zbog nedobivene, a obećane pomoći braniteljima i civilima samim tim u ruševinama herojskog, ali nepostojećeg grada, kratke priče, premda pisane u takvim surovim i neljudskim uvjetima, odaju nježnu, meditativnu i suosjećajnu piščevu narav, kao i neupitni književni talent.

Priče u pdf možete pronaći na stranici OŠ Siniše Glavaševića  http://os-sinise-glavasevica-vu.skole.hr/o_sini_i_glava_evi_u_/pri_e_iz_vukovara .